wtorek, 02 lipiec 2019 09:18

W czym tkwi siła chrześcijaństwa?

Napisał

W XX w. pojawiło się wiele głosów prorockich ostrzegających świat chrześcijański przed zbytnim utożsamieniem z duchem naszych czasów, czyli tzw. horyzontalizmem, który upatruje maksimum szczęścia w dobrym urządzeniu się w świecie.

Jest to kusząca perspektywa dla wielu chrześcijan, którzy – podobnie jak inni ludzie – chcą zapewnić swoim potomkom pomyślność materialną. Kryje się tu jednak główne niebezpieczeństwo dla wiary chrześcijańskiej, gdyż w ferworze wielu obowiązków i dążeniu do kolejnych sukcesów łatwo zapomnieć o Bogu i celu ostatecznym. Wówczas wiara staje się jedynie środkiem zdobywania pomyślności doczesnej, a Bóg – kimś, kto spełnia ludzkie doczesne marzenia.

Chrześcijaństwo a chrystianizm

Jednym z owych prorockich głosów był Emmanuel Mounier, chrześcijański filozof z pierwszej połowy XX w. Dokonał on rozróżnienia pomiędzy chrystianizmem (la chrétienté) a chrześcijaństwem (le christianisme). Chrześcijaństwo jest zawsze żywe i atrakcyjne, gdyż reprezentują je ludzie autentycznie wierzący i kochający Boga, natomiast chrystianizm tworzą ludzie, którzy nie mając żadnej osobistej relacji z Chrystusem, wiarę traktują jako dobry obyczaj.

Słowo „chrystianizm” brzmi nieco ironicz nie, gdyż oznacza jedynie jakąś historyczną „wypadkową” dziejów chrześcijaństwa na gruncie europejskim. Dla Mouniera odnosi się do pewnej idealizacji cywilizacji zachodniej, począwszy od XI w., kiedy ogół organizacji życia kulturowego, społecznego i politycznego znalazł się pod wpływem idei chrześcijańskich oraz administracyjnej współzależności instytucji świeckich i kościelnych. Można by również powiedzieć, że „chrystianizm” lub „świat chrześcijański” stanowi rzeczywistość ostatnich dziesięciu wieków Europy, które charakteryzowała nie tyle zbieżność pomiędzy chrześcijaństwem a cywilizacją, ile pozbawienie wiary chrześcijańskiej ładunku nowości i zgorszenia. Ewangelia nigdy nie może się dopasować do horyzontu ludzkich oczekiwań naturalnych.

ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions