wtorek, 02 lipiec 2019 09:11

Biskup i władca

Napisał

Dwie władze, z których każda ma zarówno duchowy, jak i ziemski wymiar, właściwie zawsze skazane są na konflikt. Jeżeli przyjmiemy za św. Pawłem, że każda władza pochodzi od Boga, to niewątpliwie należy się zastanowić, co się dzieje, gdy któryś z przedstawicieli władzy łamie prawo ziemskie lub boskie...

Taki konflikt pomiędzy prawem nadanym przez Boga a władzą ziemskiego monarchy uosabiają znane z historii przeciwstawione sobie pary: król Henryk i biskup Tomasz, w Polsce Bolesław i Stanisław, zaś w początkach Kościoła biskup Mediolanu Ambroży i karcony przez niego cesarz Teodozjusz. Tę historyczną scenę uwiecznili na powstałym w 1615 roku malowidle Rubens i jego wybitny uczeń Van Dyck.

Starcie u bram Kościoła

Otoczeni kręgiem ludzi dwaj wielcy mężowie mierzą się wzrokiem. Układ całej grupy, jak i głównych postaci niedwuznacznie wskazuje na konflikt. Ambroży ubrany w szaty pontyfikalne stoi w drzwiach świątyni i gwałtownym gestem powstrzymuje cesarza, który równie wymownym ruchem dłoni nakazuje mu usunąć się z drogi. Właśnie, namalowane na samym środku obrazu, dłonie decydują o napięciu, jakim charakteryzuje się cała kompozycja. O ile posągowe, pełne energii postacie wskazują na starcie pomiędzy biskupem a cesarzem, to właśnie gesty dłoni, skierowane w przeciwnych kierunkach, nadają sens malowanemu wydarzeniu. Gest cesarza pozwala zrozumieć jego żądanie ustąpienia mu drogi, stara się odsunąć na bok patriarchę-zawalidrogę. Z kolei Ambroży wyraźnie mówi, że nie ustąpi, że przejścia nie ma. Niewypowiedziane słowa głośno przemawiają do widzów. Mogą oni bez trudu z tych gestów odczytać słowa, jakie w piątym wieku do monarchy skierował biskup Mediolanu:

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions