wtorek, 02 lipiec 2019 09:08

Boża Opatrzność

„Katechizm Kościoła katolickiego” w numerze 302 uczy, że stworzenie ma właściwą sobie dobroć i doskonałość, ale nie wyszło całkowicie wykończone z rąk Stwórcy. Jest ono stworzone „w drodze” (in statu viae) do ostatecznej doskonałości, którą ma dopiero osiągnąć i do której Bóg je przeznaczył. Bożą Opatrznością nazywamy zrządzenia, przez które Bóg prowadzi swoje stworzenie do tej doskonałości.

U podstaw chrześcijańskiej wiary jest prawda o tym, że Bóg jest miłością (1 J 4, 8. 16). Miłość ta objawiła się najpierw w akcie stworzenia. Wszystko, co Bóg powołał do istnienia było dobre (por. Rdz 1, 25), choć jeszcze nie całkiem wykończone. Taki był Jego zamysł, aby stworzenie osiągało swą ostateczną doskonałość dzięki zaangażowaniu człowieka (por. KKK 307), do którego powiedział: Czyńcie sobie ziemię poddaną! (Rdz 1, 28).

Troska Boga Ojca

Jego ojcowska troska o stworzenia jest bardzo konkretna i bezpośrednia. Obejmuje wszystko: od rzeczy najdrobniejszych aż po największe i najbardziej doniosłe dla świata i historii wydarzenia oraz sytuacje (por. KKK 303). Bóg w swej Opatrzności troszczy się zarówno o robaczka ukrytego w ziemi, jak i o bezkolizyjny ruch ciał niebieskich. Wielokrotnie uczy o tym Pan Jezus, zwłaszcza w Ewangelii św. Mateusza. Napomina w niej uczniów, aby nie byli jak poganie, przesadnie zatroskani o codzienne sprawy, gdyż wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie (Mt 6, 8). Każe im przyjrzeć się ptakom w powietrzu, które nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a jednak Ojciec niebieski je żywi (Mt 6, 26).

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions