środa, 01 maj 2019 12:32

Duchowość kapłańska

Napisał

W „Katechizmie Kościoła katolickiego” (nr 1549) czytamy, że przez pełniących posługę święceń, zwłaszcza przez biskupów i prezbiterów, we wspólnocie wierzących staje się widzialna obecność Chrystusa jako Głowy Kościoła. Jest to podstawa duchowości kapłańskiej, określająca tożsamość zarówno biskupa, jak i prezbitera.

Jedna z głównych prawd wiary w Kościele katolickim głosi, że Jezus Chrystus na mocy swego wcielenia, jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi (por. 1 Tm 2, 5). Tym samym jest jedynym, wiecznym i najwyższym Kapłanem. Potwierdzają to liczne teksty biblijne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje List do Hebrajczyków (por. 9, 15; 12, 24).

Jezus Chrystus Arcykapłan

Do istoty pośrednictwa należy uczestniczenie w tym, co jest właściwością osoby lub instytucji reprezentowanej, jak i w tym, do kogo to pośrednictwo jest skierowane. Widać to dobrze na przykładzie tłumacza, który de facto pośredniczy w komunikowaniu się dwóch osób nieznających swoich języków. Aby mógł on spełnić swoje zadanie, musi dobrze znać język obydwu stron.

Na tym polega także funkcja kapłańska, która występuje w każdej religii. Ten, kto ją pełni, niezależnie od tego, jak jest nazywany i jaką ma pozycję w hierarchii społecznej, ma za zadanie reprezentować ludzi wobec jakkolwiek rozumianego boga oraz tego boga względem ludzi. Z tej racji od czasów starożytnych kapłanów chrześcijańskich określano mianem pontifex, czyli budowniczy mostu.

Jezus Chrystus, jako wcielony w ludzką naturę Syn Boży, jest zarazem Bogiem i Człowiekiem, a więc w pełnym tego słowa znaczeniu Pośrednikiem – Arcykapłanem. Swą misję kapłańską pełni nie dlatego, że reprezentowana przez Niego ludzkość wybrała Go sobie do tej funkcji i udzieliła pełnomocnictwa. Nie jest też Arcykapłanem dlatego, że wierzący w Niego tak Go nazywają. Ma On bowiem pełnię władzy kapłańskiej, czyli pośredniczenia między Bogiem a ludźmi, nie na mocy święceń lub innego obrzędu religijnego, lecz z samego faktu bycia w pełni Bogiem i w pełni Człowiekiem. Stał się Arcykapłanem przez sam fakt wcielenia, jakie dokonało się w Maryi. Ponieważ Bóg nie ma żadnych ograniczeń, więc kapłaństwo Chrystusa jest wieczne i najwyższe.

Ostatnio zmieniany środa, 01 maj 2019 12:39
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions