piątek, 29 marzec 2019 09:13

Bez Chrystusa nie ma odkupienia

Coraz częściej można się spotkać się z opinią, że wszystkie religie są wobec siebie równe i stanowią równorzędne drogi dojścia do Boga. Jest to koncepcja niezgodna z objawieniem chrześcijańskim, gdyż dla chrześcijan prawdziwą i jedyną „religią” jest Jezus Chrystus – Jedyny Pośrednik, który we własnej osobie połączył świat Boski i ludzki.

Święty Augustyn łacińską nazwę „religia” wyprowadza od słowa „religare” (wiązać). To w Jedynym  Pośredniku nastąpiło nasze trwałe związanie z Bogiem, gdyż Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem w jednej osobie. Dla chrześcijaństwa fundamentalne znaczenie mają dwa pojęcia – odkupienie i zbawienie. Określają one dwa etapy dzieła zbawienia: Syn Boży zstąpił na ziemię po to, aby nas odkupić z niewoli grzechu i śmierci, a gdy nas wyzwolił, otworzył nam drogę zbawienia. Dla chrześcijan zbawieniem nie jest „coś”, jakaś wiedza prowadząca do oświecenia i odnalezienia właściwego miejsca we wszechświecie, lecz „Ktoś”, kto zsyła Bożego Ducha i udziela łaski do przekroczenia granicy grzechu i śmierci. Do czasów Jezusa zjednoczenie z Bogiem nie było możliwe.

Jedyny odkupiciel

Częste błędy w interpretacji odkupienia biorą się z pomieszania pojęć. Myśla katolicka rozróżnia dwa bliskoznaczne pojęcia: odkupienie i zbawienie, ale ich nie utożsamia. Niektóre wyznania chrześcijańskie używają tych pojęć zamiennie. „Odkupienie” to dzieło Jezusa Chrystusa, a „zbawieniem” jest pełne i ostateczne zjednoczenie z Bogiem Trójjedynym. Chrystus nas wykupił, abyśmy stali się wolnymi dziećmi Boga i mogli posiąść życie na wieczność.

W tym też kontekście jasne się staje, dlaczego Jezus Chrystus nazywany jest przez chrześcijan jedynym odkupicielem i jedynym zbawicielem. Słowo „odkupienie” kojarzy się nam z sytuacją niewolników zależnych od właściciela, których inny pan może od-kupić. Nawiązuje ono do Księgi Wyjścia, przedstawiającej, jak Bóg wykupuje z niewoli egipskiej naród izraelski, a następnie obdarza go wolnością i roztacza nad nim swoją opiekę. Izrael (jako naród) staje się szczególną własnością Boga, który traktuje naród wybrany jak syna i dziedzica, a nie jak niewolnika (por. Wj 19, 5; Pwt 26, 18).

ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Dyrektor Instytutu Teologii Dogmatycznej KUL

  • absolwentka Karmelitańskiego Instytutu Duchowości (teologia duchowości chrześcijańskiej), autorka publikacji na temat duchowości

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions