środa, 27 luty 2019 09:59

Św. Jan od Krzyża: rozwój duchowy to proces leczenia

Napisał

Czy warto zwracać się do XVI-wiecznego karmelity z pytaniem o sens cierpienia? Czy jego słowa mogą być dziś aktualne?

Święty Jan od Krzyża wyróżnia w człowieku dwie podstawowe części – zmysłową i duchową. Część zmysłową stanowią: ciało, zmysły zewnętrzne (wzrok, słuch, smak, dotyk, powonienie) i wewnętrzne (fantazja, wyboraźnia, pamięć zmysłowa). Część duchową tworzą z kolei: umysł, pamięć duchowa, wola wraz z głębią człowieka (substancja).

Operacje na człowieku

Takie patrzenie na człowieka wyznacza potrzebę dwóch operacji. Pierwsza to operacja „zszycia”, czyli poddania części zmysłowej części duchowej. Druga to operacja „wycięcia” szorstkości i tępoty, postawy bałwochwalczej zakotwiczonej w głębi ludzkiego ducha, w substancji, jako pozostałości po grzechu pierworodnym i po grzechach popełnionych przez daną osobę w ciągu życia.

Tych operacji może dokonać Bóg. Powinny się one dokonać w czasie życia doczesnego, ewentualnie muszą zostać dopełnione w czyśćcu. Jeśli jednak ktoś stwierdza, że jest zdrowy i nie potrzebuje operacji, może to kończyć się potępieniem, czyli piekłem. Jeśli człowiek zgadza się na tę operację, może niejako zapisać się do kliniki duchowego zdrowia. Momentem zapisu jest chrzest. Człowiek może korzystać z usług tej kliniki i w każdej chwili podjąć w niej leczenie.

Ale każdy człowiek potrzebuje osobistego lekarza, który go do tej operacji właściwie przygotuje i wskaże do niej odpowiednie środki, a także pomoże rozpoznać, kiedy operacja się zaczyna i czy dobrze przebiega. Trzeba podkreślić, że operacje są bolesne. Święty Jan od Krzyża takie operacje przeszedł. W ciągu swojego życia pomagał też innym je przechodzić. Owocem tego są jego „Dzieła”. Po śmierci pomógł on m.in. św. Teresie od Dzieciątka Jezus, św. Edycie Stein czy św. Janowi Pawłowi II.

o. Wojciech Ciak OCD

specjalizuje się w duchowości karmelitańskiej, szczególnie w dziełach św. Teresy od Jezusa jako współtłumacz i komentator poprzez konferencje, rekolekcje i wykłady.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem