środa, 27 luty 2019 09:45

Duchowość cierpienia

Napisał

Cierpienie w różnej postaci towarzyszy wszystkim ludziom w różnych momentach życia. Można zatem mówić o duchowości cierpienia, czyli o metodzie przeżywania tego przykrego doświadczenia w taki sposób, żeby nie tylko nie zubażało ono człowieka, ale podnosiło na wyższy poziom człowieczeństwa, a czasem prowadziło do świętości.

Wiele cennych myśli na ten temat pozostawił św. Jan Paweł II, który na sobie doświadczył, czym jest cierpienie, i pokazał całemu światu, jak z godnością, w zjednoczeniu z Chrystusem dźwigać swój krzyż choroby i starości. Oprócz licznych wypowiedzi na ten temat, pozostawił list apostolski „Salvifici doloris” (SD) o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia (z 11 II 1984). Jego medytacyjna lektura może być duchowym pokrzepieniem nie tylko dla dotkniętych stygmatem cierpienia.

Powszechność cierpienia

Papież słusznie zauważa, że zjawisko cierpienia jest powszechne – dotyka każdego bez względu na wiek czy status społeczny. „Człowiek cierpi wówczas, gdy doznaje jakiegokolwiek zła” (SD 7). Podobnie „Katechizm Kościoła katolickiego” stwierdza, że nikogo jednak nie omija doświadczenie cierpienia i zła obecnego w naturze, które jawią się jako związane z ograniczeniami właściwymi dla stworzeń, a przede wszystkim zagadnienie zła moralnego (nr 385). W innym miejscu „Katechizmu” czytamy, że choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów, poddających próbie życie ludzkie. Człowiek doświadcza w chorobie swojej niemocy, ograniczeń i skończoności (nr 1500).

Kwestii cierpienia nie można więc ograniczać do odczucia bólu, dolegliwości fizycznej czy psychicznego dyskomfortu, gdyż – jak zauważa Święty Papież – jest ono „czymś bardziej jeszcze podstawowym od choroby, bardziej wielorakim, a zarazem głębiej jeszcze osadzonym w całym człowieczeństwie” (SD 5), wpisanym w człowieczy los. Z tej racji temat cierpienia pojawia się nie tylko w Biblii i świętych księgach różnych religii, ale także w najstarszej literaturze i sztuce.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions