piątek, 25 styczeń 2019 12:29

Radiestezja jako forma mediumizmu

Napisał

W pojęciu mediumizmu człowiek jest narzędziem (medium) jakiejś mocy. Może być nim świadomie (jak w spirytyzmie) lub nieświadomie, gdy sądzi, że przekazuje energię ludzkiego potencjału lub własnej Nieświadomości. Może to być także energia kosmosu czy też energia ziemi i wody, które mają wytwarzać tzw. cieki wodne. Tym ostatnim zajmuje się radiestezja, badająca także energie kształtu i form, rzekomo emitowane przez różne przedmioty.

Radiestezja jest zbudowana na kilku filarach. Podstawowym jest przekonanie o istnieniu w ziemi żył wodnych i ich promieniowaniu (tzw. promieniowanie geopatyczne); przekonanie o promieniowaniu kształtów, przedmiotów i minerałów; wykrywanie anomalii, nawet chorób, metodą mentalną.

Zdecydowana większość radiestetów skupia się na żyłach wodnych i ich rzekomo szkodliwym promieniowaniu dla ludzi i przedmiotów oraz ich neutralizacji. Wspólną cechą wszystkich filarów jest promieniowanie.

Jest ono bliżej nieokreślone, nie wykrywają go przyrządy pomiarowe, a jedynie radiesteci są zdolni je wykryć. W swojej praktyce radiesteci wykorzystują zarówno różdżkę, jak i wahadło Wszystkie te niesprawdzone teorie jednoczy ideologia okultystycznego „energetyzmu”, który zakłada brak natury fizykalnej czy materialnej, bo takiej nie dowiedziono.

Dlatego różdżkarz nie ogranicza się do energii ziemskich, ale łatwo otwiera się na wszystkie inne typy energii, zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Wszystkie te rzekome źródła poznania i mocy (energii) są obecne realnie lub potencjalnie nie tylko w różdżkarzu czy wahadlarzu,ale też rzekomo w samej różdżce i wahadle, którym także jako przedmiotom przypisuje się nadzwyczajne możliwości. Takie myślenie wpisuje się więc również w główne zasady ideologii New Age i jest praktyczną jego propagandą i kontynuacją.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Dyrektor Gdańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych

  • lekarz, doktor medycyny, etyk, teolog. Publikuje w czasopismach naukowych zagadnienia ze styku medycyny, filozofii i teologii. Zajmuje się neurologicznymi kryteriami śmierci człowieka. 2012-16 był wykładowcą teologii moralnej i bioetyki na Angelicum w Rzymie. Główne książki: Medycyna na krawędzi (2011), Człowiek umiera tylko raz (2013)

  • redaktor, dziennikarz i publicysta muzyczny

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem