piątek, 25 styczeń 2019 12:10

Cześć dla aniołów

Napisał

„Katechizm Kościoła katolickiego” przypomina, że istnienie istot duchowych,  niecielesnych, które Pismo święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary. Świadectwo Pisma Świętego jest tak oczywiste, jak jednomyślność Tradycji (nr 328).

Nieco dalej czytamy w nim, że jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi. Przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Świadczy o tym blask ich chwały (nr 330).

Zainteresowanie aniołami

Wraz ze współczesnym zainteresowaniem światem duchowym, rozumianym także jako obcowanie z tajemniczymi mocami nadprzyrodzonymi i korzystanie z nich – na przykład przez różnego rodzaju magię i okultyzm, w tym także różdżkarstwo – obserwuje się ożywione zainteresowanie światem aniołów. Motyw anioła nierzadko pojawia się w literaturze i sztuce, a zwłaszcza w kinematografii (np. film „Anioł w Krakowie” z 2002 czy „Zakochany anioł” z 2005), gdzie postaci aniołów przedstawiane są na ogół groteskowo i zbyt naturalistycznie, a przez to niezgodnie z katolicką nauką o aniołach. W polskiej kulturze religijnej temat duchów anielskich na ogół przywołuje na pamięć dzieciństwo, kiedy nad łóżkiem wisiał obraz, przestawiający młodzieńca o dziewczęcych rysach ze złocistymi skrzydłami, który ostrożnie przeprowadzał dziecko po wąskiej kładce nad jakąś przepaścią lub po zniszczonym moście. Z czasów dziecięcych pamiętamy też rymowaną modlitwę: Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój….

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions