środa, 09 styczeń 2019 07:50

Czy ignacjańskie reguły rozeznawania duchów są dziś aktualne?

Napisał

Święty Ignacy Loyola w maleńkiej książeczce „Ćwiczenia duchowe” omawia reguły rozeznawania duchów. Służą one do rozpoznawania poruszeń, jakie występują w duszy człowieka. Dzięki tym regułom możemy zobaczyć, czy poruszenia pochodzą od Boga i trzeba je przyjąć czy też pochodzą od Złego, a więc należy je odrzucić.

W dwóch pierwszych regułach św. Ignacy pokazuje, że duch Boży i zły duch działają w różny sposób w  zależności od tego, w jakim stanie znajduje się człowiek. Następnie podaje przyczyny tych stanów oraz sposoby ich przeżywania. Na końcu w barwnych przykładach charakteryzuje.

Pierwsza reguła:

Ludziom, którzy z jednego grzechu ciężkiego wpadają w drugi grzech ciężki, nieprzyjaciel zazwyczaj ukazuje pozorne przyjemności, sprawia, że sobie wyobrażają radość, przyjemności zmysłowe, żeby ich bardziej utrwalić i umocnić w ich wadach i grzechach. W tych samych osobach duch dobry działa w przeciwny sposób, kłując, gryząc ich sumienie zgodnie z naturalną zdolnością ich rozumu do poprawnego sądu („Ćwiczenia duchowe”, nr 314).

Jeżeli ktoś jest grzesznikiem, który się nie nawraca, ale z jednego grzechu przechodzi do kolejnego, zły duch daje, mówiąc językiem św. Ignacego, „pocieszenie”. Moglibyśmy nawet mocniej powiedzieć, że zły duch daje takim ludziom pokój w grzechu. Popełniają go i czują, że jest przyjemnie. Zły duch daje radość, przyjemności zmysłowe, aby utwierdzić ludzi w wadach i grzechach, by nie chcieli się nawracać, lecz czuli przyjemność grzechu i pragnęli w nim tkwić. Diabeł przekupuje w ten sposób człowieka, by ten nie odwrócił się od grzechu. Święty stwierdza, że w tych samych osobach duch dobry działa w przeciwny sposób, kłując ich, gryząc sumienie, czyli dobry duch wzbudza niepokój serca. Bije na alarm, że coś jest nie tak: Opanuj się, nie idź tą drogą, to jest złe. Dobry duch próbuje ratować.

Ks. Krzystof Kralka SAC

dyrektor Pallotyńskiej Szkoły
Nowej Ewangelizacji
i moderator generalny wspólnoty
„Przyjaciele Oblubieńca”

Najnowsze od Ks. Krzystof Kralka SAC

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions