środa, 09 styczeń 2019 07:47

Sztuka życia w Duchu świętym

Napisał

Rozeznawanie duchowe ma fundamentalne znaczenie dla wiary w Ducha Świętego. Chodzi bowiem o praktyczne konsekwencje wiary w to, że w człowieku ochrzczonym mieszka Bóg – Duch Prawdy.

Rozeznawanie można najogólniej zdefiniować jako sztukę życia w Duchu Świętym oraz sztukę porozumiewania się z Nim. Polski termin „rozeznawanie” jest pochodnym od łacińskiego discernere (rozpoznać, rozróżniać, rozeznać, wartościować). To słowo stało się dziś bardzo modne dzięki rozwojowi duchowości charyzmatycznej i rekolekcjom ignacjańskim.

Podtrzymywanie dialogu i zrozumienia

Termin „rozeznawanie” ma dwa główne znaczenia. Po pierwsze, oznacza, że istnieje rzeczywista relacja między człowiekiem i Bogiem, która wyraża się w dialogu. Po drugie, uświadamia, że Duch Święty, który mieszka w człowieku ochrzczonym, chce, abyśmy rozeznawali to, co mówi i do czego chce nas prowadzić. Rozeznawanie jest także terminem kluczowym w kierownictwie duchowym. Kierownik (lub przewodnik) duchowy powinien być mistrzem w rozeznawaniu głosów Ducha Świętego, tak aby innym pomagać w dobrych wyborach na drodze rozwoju duchowego. W kierownictwie duchowym za fundamentalną uchodzi triada: Duch Święty – kierownik – osoba prosząca o kierownictwo.

W chwili obecnej życiu duchowemu najbardziej zagraża rozpowszechniony pelagianizm. Wyrażony jest on w błędnym rozumieniu samodzielności człowieka. W świetle tej koncepcji osoba ludzka powinna wzywać Boga na pomoc tylko w sytuacjach, gdy sama sobie nie radzi. Zebrania organizacyjne wspólnot chrześcijańskich często podobne są do spotkań menedżerskich w korporacjach – z tą tylko różnicą, że po podjętej decyzji prosi się Boga o błogosławieństwo.

Przejawem pelagianizmu jest też podejmowanie modlitwy z czysto formalnego punktu widzenia, gdyż spotkanie religijne „wypada zacząć” modlitwą, lecz nie po to, aby pytać Ducha Świętego, nasłuchiwać i oczekiwać Jego odpowiedzi. Dziś można usłyszeć opinię, że wprowadzanie elementu modlitwy czy rozeznawania w spotkaniach „czysto” organizacyjnych, poza Kościołem, jest swoistym nadużyciem. Jawi się to jako groźny znak sekularyzacji życia codziennego, które zostaje potraktowane jako autonomiczna rzeczywistość.

ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Najnowsze od ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions