wtorek, 04 grudzień 2018 22:24

Ubodzy w duchu Teologia Wiara i rozum czy ubodzy duchowo?

Napisał

Czy powołaniem chrześcijanina jest bycie biedakiem? Czy prawdziwy chrześcijanin to ten, który jest całkowicie ubogi, wyrzekł się dóbr materialnych i nic nie posiada? Czy takie właśnie jest znaczenie biblijnego zwrotu ubodzy w duchu?

Ubodzy to dość często spotykani bohaterowie na kartach biblijnych. W Biblii Hebrajskiej są oni określani za pomocą kilku terminów: rāš (biedny, ubogi), dal (ubogi, biedny, nędzny, bezradny), ’ebyôn (biedny, ubogi, nędzny), ‘ānî ([ktoś] bez wystarczającej własności, ubogi, nieszczęśliwy, potrzebujący, w konsekwencji zdany na Boga, pokorny), ‘ānāw (ubogi, strapiony, pokorny). W tekście greckim (w Septuagincie i Nowym Testamencie) na określenie ubogich zostały z kolei zastosowane następujące terminy: ptōchos (biedny, ubogi, żebrzący), penēs (biedny, nędzny, ubogi), a także prays (skromny, łagodny, cichy). Już pobieżna analiza przytoczonych słów pozwala zauważyć, że w biblijnej tradycji „bycie ubogim” nie oznaczało jedynie sytuacji materialnej, ekonomicznej czy socjologicznej – miało także swoisty wymiar duchowy. Ubóstwo, jakim człowiek był dotknięty, autorzy biblijny na ogół interpretowali teologicznie, czyli w określonej relacji do Boga.

„Boża zapłata”

Zanim jeszcze dawny Izrael – oświecony Bożym natchnieniem – odkrył prawdę o pośmiertnej retrybucji (sprawiedliwej odpłacie), wierzył głęboko, że odpłata za ziemskie życie dokonuje się w doczesności. Stąd bogactwo materialne i wszelkiego rodzaju pomyślność pojmowano jako nagrodę za wierność Bożym nakazom (Ps 112, 1. 3: Szczęśliwy mąż, który się boi Pana i wielkie upodobanie ma w Jego przykazaniach. (…) Dobrobyt i bogactwo będzie w jego domu). W przeciwieństwie do tego ubóstwo – podobnie jak wszelkie nieszczęścia – traktowano jako najgorsze zło, które spotykało grzeszników jako kara (Hi 20, 28-29: Rozdrapią mu skarby w jego domu, rozpłyną się w dzień Jego gniewu. To los odstępcy od Boga, dziedzictwo przez Boga przyznane). Mędrcy Izraela, snując refleksję na temat ubóstwa, postrzegali je jako owoc lenistwa, opieszałości, lekkomyślności oraz nieuporządkowania, będącego przejawem braku karności (Prz 6, 6-11).

Ks. dr Grzegorz Baran

teolog biblista i filolog klasyczny, pracownik
Instytutu Kulturoznawstwa KUL

Najnowsze od Ks. dr Grzegorz Baran


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem