wtorek, 04 grudzień 2018 22:22

Czy ubóstwo jest konieczne do zbawienia?

Napisał

Oglądałem we Francji kościół mający ok. 40 lat. Budynek podobny był do baraku, który pewni zakonnicy zbudowali na miejscu zburzonego przez siebie kościoła, gdyż tamten miał zaprzeczać idei ubóstwa. Brzydota malowideł i figur obrazowała pomieszanie sacrum i profanum, idei świeckich z religijnymi.

Wokół tematu ubóstwa chrześcijańskiego narosło wiele mitów oraz ideologicznych uproszczeń. We Francji w 70. latach ubiegłego wieku wśród katolików świeckich i duchownych popularne były marksistowskie idee lewicowe. Ci katolicy ubóstwo ewangeliczne utożsamili z ideą sprawiedliwości społecznej. Podobnie jak teologia wyzwolenia z Ameryki Łacińskiej, katolewica europejska domagała się „Kościoła ubogiego”. Pod względem stylu życia miał on zejść do poziomu życia robotników i ludzi biednych. W ten sposób – wydawało się – znaleziono receptę na to, by przyciągnąć świat robotniczy do Kościoła. Pojawiło się wielu księży robotników, którzy włączyli się w szeregi robotników w fabrykach.

Czas sam zweryfikował te pomysły. Idee społeczne i polityczne wzięły górę nad misją głoszenia Słowa zbawienia życiem i przykładem. Wiemy, jak łatwo manipulować zasadami w dziedzinie ubóstwa i posiadania dóbr, gdy zaprzepaści się główną misję Kościoła, czyli głoszenie chwały Bożej, uświęcenie i zbawienie ludzi. Jedni, bogacąc się, powiedzą, że ubóstwo to nie dziadostwo, inni, burząc piękny kościół zbudowany przez przodków dla chwały Bożej, sami są bardziej skorzy do hołdowania swoim pomysłom. Gdzie więc jest klucz do idei ubóstwa według objawienia Bożego?

ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem