wtorek, 04 grudzień 2018 22:16

Mistyczne narodziny Słowa

Napisał

Są obrazy, których oglądanie jest utrudnione przez wiedzę, jaką o nich już mamy. Nie potrafimy opędzić się od informacji o życiu artysty, o tym, co sądzili o jego twórczości inni, co mówią nam znawcy i historycy sztuki.

Są jednak takie obrazy, przy których warto zapomnieć o wszystkim, co kiedykolwiek o nich wyczytaliśmy. Należy do nich zdumiewające wyobrażenie Bożego Narodzenia, jakie namalował w roku 1500 Sandro Botticelli.

Anielska radość i adoracja

Kompozycja obrazu na pierwszy rzut oka jest trudna do uchwycenia. Tłum ekspresyjnych postaci, poruszających się we wszelkich możliwych kierunkach, myli oczy oglądającego i sprawia wrażenie chaosu. Podobnie zdumiewająca i zdawałoby się przecząca zmysłowi wzroku jest dysproporcja wielkości postaci. Postaciami zdecydowanie górującymi nad resztą jest, usytuowana w środku obrazu, święta Rodzina. Anioły, ludzie, zwierzęta i demony są mniejsze i, samą kompozycją, podporządkowane centralnym postaciom.

Układ malowidła podzielony jest na trzy sfery, jakby trzy ułożone jeden nad drugim pasy. Scena centralna ukazuje narodzenie Wcielonego Słowa. Przy Świętej Rodzinie sa obecni – magowie, adorujący ją z lewej strony widza, i dwaj pasterze, usytuowani po prawej stronie.. Zarówno królom, jak i pasterzom towarzyszy anioł. Na dachu stajenki klęczy trzech aniołów celebrujących wspaniałą chwilę śpiewem. Powyżej szopki unosi się w powietrzu krąg dwunastu aniołów trzymających w rękach banderole oraz palmowe gałęzie, a pomiędzy nimi unoszą się korony. Powyżej boskich posłańców widać wielki jaśniejący złotem okrąg, będący jakby wyrwą w zachmurzonym niebie. Jest on odniesieniem do Ewangelii, gdzie wspomniana jest chwała Pańska, oświetlająca aniołów pasterzy podczas nocy Bożego Narodzenia.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions