poniedziałek, 19 listopad 2018 22:54

Dlaczego zdarzają się stygmaty?

Napisał

Stygmaty zalicza się do zjawisk o charakterze somatycznym. Do tej grupy kwalifikują się inne zjawiska, jak np.: krwawy pot, przedłużony post, obywanie się bez snu, bilokacja, lewitacja, wydawanie nadprzyrodzonych zapachów.

Drogą hipnozy można spowodować znaki oparzenia, a nawet krwawiących ran na dłoniach i stopach, jak również na czole. Tego typu eksperymenty są szczególnie łatwe do przeprowadzenia u osób o histerycznej postawie, u których często spotyka się znikomą potrzebę posiłków. Stygmaty są fenomenem najbardziej kwestionowanym jako fakt nadprzyrodzony, a przypisywany autosugestii lub patologii.

Natura stygmatów

Zjawisko stygmatów polega na spontanicznym pojawieniu się na ciele osoby wierzącej krwawiących ran, które przypominają rany Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Zwykle rany te pojawiają się na rękach, nogach i lewym boku; czasami jednak, i to dodatkowo, pojawiają się również na głowie i plecach dla odzwierciedlenia biczowania i ukoronowania cierniem. Rany te mogą być widoczne lub nawet niewidoczne; trwałe lub przejściowe; współistniejące lub następujące po sobie. Samo umiejscowienie i wielkość ran może być różne u poszczególnych osób. Z reguły stygmaty pojawiają się u osób będących w stanie modlitwy ekstatycznej. Poprzedza je stan silnych fizycznych i moralnych udręk. Zdaniem wielu teologów nieistnienie takowych udręk byłby złym znakiem, gdyż mają być one wyrazem zjednoczenia z Chrystusem Ukrzyżowanym. Ich brak mógłby zatem oznaczać, że takiego zjednoczenia nie ma.

Jordan Aumann, który przez wiele lat zajmował się fenomenami mistycznymi, idąc śladem innych autorów w tym temacie, wyszczególnia trzy przyczyny stygmatów: naturalną, nadprzyrodzoną i diabelską. Kiedy stygmaty są autentyczne, czyli kiedy ich pochodzenie jest nadprzyrodzone, pojawiają się wówczas nagle i nieoczekiwanie, zwykle w piątek, sprawiając intensywny ból fizyczny.

Pierwszy raz określenia „stygmaty” użył św. Paweł w „Liście do Galatów” (Gal 6, 17). Słowo to, zaczerpnięte z języka greckiego (stigma), oznaczało znamię, piętno, które wypalano na ciele niewolników jako znak przynależności do prawowitego właściciela. W takim też kontekście użył go Paweł – że nosi znamię przynależności do Chrystusa Czy były to blizny po licznych ranach, jakie odniósł on, głosząc Ewangelię Jezusa Chrystusa, za czym opowiadają się liczni komentatorzy biblijni, czy też rzeczywiście krwawiące rany albo ukryte i tylko bolące? A może były to jakieś charakterystyczne tatuaże lub rysunki (krzyża?, ryby?) na ciele używane przez pierwszych chrześcijan jako znaki rozpoznawcze? Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć dokładnie na te pytania, dlatego też nie można powiedzieć z całą pewnością, jakoby św. Paweł był pierwszym stygmatykiem w dziejach Kościoła.

Historycznie pierwszym niekwestionowanym stygmatykiem był św. Franciszek z Asyżu. Otrzymał stygmaty – jak podają jego biografowie – 17 września 1224, dwa lata przed śmiercią. W przypadku Franciszka stygmaty nie były chwilowe ani przejściowe, lecz zachowały się aż do śmierci. Różniły się też od stygmatów wielu mistyków, gdyż jego ręce i stopy były „przebite” na wylot! Od czasu św. Franciszka do końca XIX w. zostało udokumentowanych ponad 320 stygmatyków.

O. prof. dr hab. Zdzisław J. Kijas OFMConv

relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Najnowsze od O. prof. dr hab. Zdzisław J. Kijas OFMConv


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem