poniedziałek, 03 wrzesień 2018 20:37

Uprzejmość kontra legalizm

Napisał

Jednym z owoców Ducha Świętego jest uprzejmość (gr. chrestotes). Bywa ona przeciwstawiana postawie legalistycznej tych, którzy prawie zawsze są w stanie znaleźć jakieś wytłumaczenie dla własnej małoduszności bądź egoizmu.

Jezus zdecydowanie przeciwstawiał się religijności „nieuprzejmej” i legalistycznej. Wykazywał obłudę uczonych w Piśmie i faryzeuszy, którzy uchylali boskie przykazanie miłości na rzecz zasad i przepisów ukształtowanych przez ludzką tradycję. Liczne kazusy i ich uzasadnienia stały się nieżyciowe do tego stopnia, że zabraniały czynienia dobra w imię domniemanych wyższych racji duchowych. Chrystus musiał w takiej sytuacji przypomnieć o celu ustanowienia Prawa: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu (Mk 2, 28). Chrystus nie tylko ganił obłudę wynikającą z legalizmu, ale On sam wiele cudów uczynił właśnie w szabat, narażając się na ostrą krytykę.

Uprzejmość to inne imię miłosierdzia

Najbardziej rewolucyjną zasadą ewangeliczną, łamiącą ekskluzywizm religijny, w świetle którego należało stosować dwa różne kodeksy moralne – jeden dla swoich, a drugi dla obcych – jest nakaz miłości nieprzyjaciół, którą Chrystus przypieczętował swoim postępowaniem i własną śmiercią Jego uczniowie podczas Kazania na Górze usłyszeli słowa, które do dzisiaj brzmią nieprawdopodobnie: Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. (…) Bądźcie więc wy doskonali,  jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski (Mt 5, 43-48).

ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Ducha Świętego 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem