poniedziałek, 03 wrzesień 2018 20:37

Uprzejmość kontra legalizm

Napisał

Jednym z owoców Ducha Świętego jest uprzejmość (gr. chrestotes). Bywa ona przeciwstawiana postawie legalistycznej tych, którzy prawie zawsze są w stanie znaleźć jakieś wytłumaczenie dla własnej małoduszności bądź egoizmu.

Jezus zdecydowanie przeciwstawiał się religijności „nieuprzejmej” i legalistycznej. Wykazywał obłudę uczonych w Piśmie i faryzeuszy, którzy uchylali boskie przykazanie miłości na rzecz zasad i przepisów ukształtowanych przez ludzką tradycję. Liczne kazusy i ich uzasadnienia stały się nieżyciowe do tego stopnia, że zabraniały czynienia dobra w imię domniemanych wyższych racji duchowych. Chrystus musiał w takiej sytuacji przypomnieć o celu ustanowienia Prawa: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu (Mk 2, 28). Chrystus nie tylko ganił obłudę wynikającą z legalizmu, ale On sam wiele cudów uczynił właśnie w szabat, narażając się na ostrą krytykę.

Uprzejmość to inne imię miłosierdzia

Najbardziej rewolucyjną zasadą ewangeliczną, łamiącą ekskluzywizm religijny, w świetle którego należało stosować dwa różne kodeksy moralne – jeden dla swoich, a drugi dla obcych – jest nakaz miłości nieprzyjaciół, którą Chrystus przypieczętował swoim postępowaniem i własną śmiercią Jego uczniowie podczas Kazania na Górze usłyszeli słowa, które do dzisiaj brzmią nieprawdopodobnie: Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. (…) Bądźcie więc wy doskonali,  jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski (Mt 5, 43-48).

ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  •  

    dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions