poniedziałek, 03 wrzesień 2018 20:34

Najsłynniejsza wieża świata

Napisał

Mówiąc o wieży Babel, na myśl przychodzi nam obraz „Wieża Babel” Pietera Breugla (Starszego). Breugel namalował trzy wersje obrazu. Tak zwana „mała” znajduje się w Rotterdamie, a tę wcześniejszą – większą i bardziej znaną – możemy oglądać w Wiedniu, w muzeum sztuk pięknych. Trzecia zaginęła. Dlatego omawiać będziemy wcześniejsze, „wiedeńskie”, dzieło.

Historia budowy najwyższego budynku świata została opisana w Księdze Rodzaju (Rdz 11, 1-9). Pismo Święte nie podaje imienia osoby, która podjęła decyzję o budowie. Zdaniem żydowskiego historyka, Józefa Flawiusza, był to prawnuk Noego – Nimrod.

Stopniowo zaprowadził w państwie ustrój despotyczny; sądził bowiem, że jedynym sposobem oderwania ludzi od bojaźni Bożej jest całkowite uzależnienie ich życia i pomyślności od potęgi władcy. A groził również, że gdyby Bóg chciał jeszcze raz zalać ziemię, potrafi on już sobie przeciw Niemu poradzić: zbuduje wieżę wyższą, niż zdoła dosięgnąć woda, i pomści nawet zagładę przodków. Pospólstwo ochoczo poddało się nakazom (...) [Nimroda], uległość wobec Boga uważając za niewolę. Zaczęli budować wieżę i (...) wieża dźwigała się w górę nadspodziewanie szybko („Dawne dzieje Izraela”, I, IV, 2, 3).

Przekazowi Flawiusza stempel prawdziwości nadał św. Augustyn w „Państwie Bożym”,  opisując Nimroda jako tyrana. W ten sposób tradycja chrześcijańska określiła postać budowniczego bezbożnej budowli.

Babel, czyli Babilon

W książce „Pochodzenie świata, człowieka, zła” wybitny polski biblista Michał Wojciechowski podaje szereg argumentów za umiejscowieniem wieży Babel w Babilonie. W ich świetle utożsamienie Nimroda z budowniczym wieży jest oczywiste. Wedle Biblii właśnie Nimrod był pierwszym władcą, utożsamianego z Babel, Babilonu. Nie jest to zresztą jedyny przykład tego, że Babel była w rozumieniu autora tożsama z wielką mezopotamską potęgą. Nazwa Szinear była używana wobec Mezopotamii, zaś opis technologii budowlanej odpowiada tej z dwurzecza. Jedyny problem stanowi fakt, że Pismo opisuje wieżę jako nieukończoną, a największy ziggurat, zwany Etemenanki (co oznacza „dom fundamentu nieba i ziemi”), górował nad miastem przez wiele lat. Wojciechowski tłumaczy to alegorycznym charakterem opowieści. Wyjaśnia ona fakt wielości języków oraz opisuje, że właśnie w Babilonie można było spotkać przedstawicieli ludzi tak wielu nacji.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • historyk sztuki, publicysta, bloger

  • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
    i Fitoterapeutów

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions