poniedziałek, 03 wrzesień 2018 20:34

Najsłynniejsza wieża świata

Napisał

Mówiąc o wieży Babel, na myśl przychodzi nam obraz „Wieża Babel” Pietera Breugla (Starszego). Breugel namalował trzy wersje obrazu. Tak zwana „mała” znajduje się w Rotterdamie, a tę wcześniejszą – większą i bardziej znaną – możemy oglądać w Wiedniu, w muzeum sztuk pięknych. Trzecia zaginęła. Dlatego omawiać będziemy wcześniejsze, „wiedeńskie”, dzieło.

Historia budowy najwyższego budynku świata została opisana w Księdze Rodzaju (Rdz 11, 1-9). Pismo Święte nie podaje imienia osoby, która podjęła decyzję o budowie. Zdaniem żydowskiego historyka, Józefa Flawiusza, był to prawnuk Noego – Nimrod.

Stopniowo zaprowadził w państwie ustrój despotyczny; sądził bowiem, że jedynym sposobem oderwania ludzi od bojaźni Bożej jest całkowite uzależnienie ich życia i pomyślności od potęgi władcy. A groził również, że gdyby Bóg chciał jeszcze raz zalać ziemię, potrafi on już sobie przeciw Niemu poradzić: zbuduje wieżę wyższą, niż zdoła dosięgnąć woda, i pomści nawet zagładę przodków. Pospólstwo ochoczo poddało się nakazom (...) [Nimroda], uległość wobec Boga uważając za niewolę. Zaczęli budować wieżę i (...) wieża dźwigała się w górę nadspodziewanie szybko („Dawne dzieje Izraela”, I, IV, 2, 3).

Przekazowi Flawiusza stempel prawdziwości nadał św. Augustyn w „Państwie Bożym”,  opisując Nimroda jako tyrana. W ten sposób tradycja chrześcijańska określiła postać budowniczego bezbożnej budowli.

Babel, czyli Babilon

W książce „Pochodzenie świata, człowieka, zła” wybitny polski biblista Michał Wojciechowski podaje szereg argumentów za umiejscowieniem wieży Babel w Babilonie. W ich świetle utożsamienie Nimroda z budowniczym wieży jest oczywiste. Wedle Biblii właśnie Nimrod był pierwszym władcą, utożsamianego z Babel, Babilonu. Nie jest to zresztą jedyny przykład tego, że Babel była w rozumieniu autora tożsama z wielką mezopotamską potęgą. Nazwa Szinear była używana wobec Mezopotamii, zaś opis technologii budowlanej odpowiada tej z dwurzecza. Jedyny problem stanowi fakt, że Pismo opisuje wieżę jako nieukończoną, a największy ziggurat, zwany Etemenanki (co oznacza „dom fundamentu nieba i ziemi”), górował nad miastem przez wiele lat. Wojciechowski tłumaczy to alegorycznym charakterem opowieści. Wyjaśnia ona fakt wielości języków oraz opisuje, że właśnie w Babilonie można było spotkać przedstawicieli ludzi tak wielu nacji.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

  • dr filozofii, publicysta, autor i współautor kilkunastu książek na temat filozofii i historii Kościoła.

  • dyplomowany zielarz- -fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem