wtorek, 31 lipiec 2018 14:07

Egoizm jako opcja fundamentalna?

Napisał

Nie wykluczam możliwości istnienia „coachingu chrześcijańskiego” lub przynajmniej neutralnego, ale na razie są z tym spore problemy, wynikające głównie z niedoinformowania, ignorancji. Nie należy też wykluczać grzechu czy nawet radykalnego odstępstwa od wiary chrześcijańskiej w tym kontekście.

Zacznę od ważnego i ciekawego listu pewnego księdza, który otrzymałem jakiś czas temu.

Szczęść Boże, (…) Czytam regularnie „Miesięcznik Egzorcysta”. Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Polecam go młodym ludziom, z którymi pracuję na co dzień. Bardzo dziękuję za poruszane tematy, z którymi coraz częściej spotykam się w mojej pracy duszpasterskiej. Dziękuję również za wszystkie Ojca publikacje, szczególnie za Encyklopedię Zagrożeń Duchowych.

Mam ogromną prośbę. Chodzi o temat coachingu. Jest to rzecz coraz bardziej popularna w kręgach chrześcijańskich, są już w Polsce firmy, które specjalizują się w tzw. coachingu chrześcijańskim, czyli – jak sami piszą – w szkoleniu księży i liderów chrześcijańskich z zakresu pozytywnego myślenia, coachingu, szkolą trenerów motywacji, NLP itd. Przez kilka lat byłem mocno związany z tym tematem, szczególnie otarłem się o sprawy NLP, supernauczania, prowadziłem zajęcia trenerskie dla dzieci i młodzieży i miałem spore sukcesy na swoim koncie (już jako kapłan byłem trenerem technik pamięciowych i szybkiego czytania, regularnie prowadziłem kursy i szkolenie w ciągu rokui w czasie wakacji).

Teraz po latach widzę, w czym siedziałem i być może, dlaczego tego dotknąłem (…). Myślę, że w tym przypadku jest to bardzo precyzyjne, inteligentne i przemyślane działanie złego ducha. Także jeden z moich znajomych księży zaczął wchodzić w te tematy. Dlatego bardzo się martwię.

Mam zatem ogromną prośbę, czy mógłby Ojciec zająć się właśnie tym tematem? Szczególnie coachingiem w Kościele. Temat jest coraz bardziej żywy wśród młodych ludzi świeckich, młodych kapłanów, szczególnie w dużych miastach. A materiałów pisanych jest bardzo mało. Do tej pory tak naprawdę niczego nie znalazłem. Będę bardzo wdzięczny.

Jeśli coaching poprzestałby na zdroworozsądkowej wizji świata i na zadawaniu egzystencjalnych pytań, można by go zaakceptować, ale musiałaby to być powściągliwa światopoglądowo i aksjologicznie neutralna koncepcja oraz praktyka, starannie wypracowana i nieustanie korygowana. Wyobrażam sobie taką koncepcję, ale na dzień dzisiejszy pozostaje kilka zastrzeżeń i to w kwestiach fundamentalnych.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions