wtorek, 03 lipiec 2018 10:20

Rekolekcje

Napisał

Choć zmienia się ich forma i sposoby odprawiania, rekolekcje wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Szczególne zainteresowanie budzą tzw. rekolekcje zamknięte,  przeżywane zwykle indywidualnie w klasztorach lub domach rekolekcyjnych, nierzadko usytuowanych w pięknym otoczeniu przyrody.

Termin „rekolekcje” pochodzi od łacińskiego czasownika recolligere, który oznacza zbierać coś powtórnie, na nowo. Dobrze to oddaje właściwy sens tej praktyki pobożności. Chodzi w niej bowiem o zatrzymanie się i oderwanie na jakiś czas od wiru spraw codziennych po to, aby zastanowić się nad sobą, swoim życiem, i przemyśleć powzięte dotychczas decyzje. Rekolekcje to czas, by przeanalizować myśli i pragnienia, spełnione uczynki oraz zaniedbania, jak również wytyczyć na nowo kierunek swego życia – niejako pozbierać to, co uległo rozproszeniu, a co jest bezcenne z punktu widzenia wiary.

Do praktyki rekolekcji można więc odnieść słowa św. Pawła Apostoła adresowane do chrześcijan w Koryncie: Ja przeto biegnę nie jakby na oślep; walczę nie tak, jakbym zadawał ciosy w próżnię, lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego (1 Kor 9, 26-27).

Na trwające co najmniej trzy dni rekolekcje składają się: osobista modlitwa, zwłaszcza adoracja Najświętszego Sakramentu, słuchanie i rozważanie Słowa Bożego, codzienna Eucharystia, spowiedź, a także pewne praktyki ascetyczne i umartwienia, jak np. milczenie i post. To wszystko ma służyć nawróceniu, czyli odbudowaniu osobistej, głębokiej więzi z Chrystusem.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • egzorcysta archidiecezji Milwaukee, USA. Założyciel i wykładowca Instytutu „Papieża Leona XIII”, który zajmuje się kompleksowym szkoleniem egzorcystów i kapłanów posługujących modlitwą o uwolnienie

  • kapłan diecezji tarnowskiej, doktor nauk teologicznych w zakresie biblistyki

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem