wtorek, 05 czerwiec 2018 12:19

Uzdrowienie pamięci – czy to nie za mało?

W świadectwach niektórych autorów, posługujących modlitwą o uzdrowienie pamięci, nierzadko brakuje mistycznej wizji naszego życia poddanego we wszystkim Duchowi Świętemu. A ich miejsce zajmują często zapożyczenia z terapii psychologicznej.

Niezwykle rozrosła się literatura na temat uzdrowienia pamięci (często używa się także zwrotu „uzdrowienie wspomnień”). Podaje się w niej liczne przykłady uzdrowień oraz skuteczności modlitwy o uzdrowienie. Jednakże tylko niektóre publikacje wyjaśniają sens teologiczny tej praktyki. Jeszcze rzadziej spotkać można publikacje osadzone na chrześcijańskiej wizji człowieka (antropologii chrześcijańskiej). Sama skuteczność nie jest wystarczającym kryterium określonej praktyki charyzmatycznej

Uzdrowienie naszego „ja”

W literaturze teologicznej z zakresu duchowości chrześcijańskiej istotnym punktem wyjścia jest biblijna wizja człowieka. Pismo Święte ukazuje człowieka jako jedność ciała i ducha. Według terminologii biblijnej człowiek jest i ciałem, i duchem (nie tylko ma ciało i ducha), dlatego uzdrowienie jednej ze sfer dotyczy jego jako całości. Warto przypomnieć w tym miejscu, że na ludzką naturę (osobę) składa się m.in.: rozum, wola, pamięć, wyobraźnia, uczucia, sfera władz psychicznych, duchowych, fizycznych. Mając to na uwadze, teolog, który ma wykształcenie klasyczne, będzie się starał określone „poziomy” ludzkiej egzystencji przyporządkować naturze ludzkiej, a ściślej – ukazać je na tle ludzkiej osoby integralnej. Tak jest z kwestią uzdrowienia pamięci (wspomnień). Jeśli zapytamy: „Gdzie w osobie ludzkiej znajduje się sfera wspomnień?”, wówczas pojawi się odpowiedź, że w pamięci. Ta odpowiedź nie jest jednak pełna, gdyż człowiek jako osoba pamięta i ciałem, i duchem – całym sobą. Stąd i uzdrowienie pamięci oznacza dla każdej osoby coś innego. Nie sposób wyczerpać tu tak obszernego zagadnienia, ale warto przestrzec osoby posługujące modlitwą o uzdrowienie tej sfery, by nie zawężały działania łaski tylko do jednego z obszarów psychiki lub ducha.

ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Najnowsze od ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

1 komentarz

 • Link do komentarza andreaoskar61 wtorek, 26 luty 2019 12:23 napisane przez andreaoskar61

  Książka: „Oczyszczenie pamięci. Jan Paweł II i uzdrowienie międzypokoleniowe” - to odpowiedź na Uchwałę 15/370/2015 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 6 października 2015 roku w sprawie tzw. grzechu międzypokoleniowego i uzdrowienia międzypokoleniowego, w której „KEP podjęła decyzję o zakazie celebrowania Mszy świętych i wszelkich nabożeństw z modlitwą o uzdrowienie z grzechów pokoleniowych czy o uzdrowienie międzypokoleniowe, powołując się na akt Papieża Polaka, który w sposób jasny ukazuje zasadność modlitwy o uzdrowienie międzypokoleniowe. Jako dowód przywołuję świadectwo tego, co zrobił w pierwszą niedziele Wielkiego Postu 12 marca 2000 w roku Wielkiego Jubileuszu: „W tej perspektywie akty dokonane przez Papieża i akty, o które prosi, w odniesieniu do win przeszłości nabierają wartości wzorcowej i profetycznej zarówno dla religii, rządów i narodów, jak również dla Kościoła katolickiego (ja dodałbym dla każdego człowieka), któremu w ten sposób pomoże się w skuteczniejszym przeżywaniu wielkiego Jubileuszu wcielenia jako wydarzenia łaski i pojednania dla wszystkich”.
  Książkę można kupić
  http://www.andrzejbudzinski.com/

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • Pokazujemy chrześcijaństwo w kontekście różnych duchowych doświadczeń. W programie poruszane są m.in. takie tematy jak uzdrowienia, opętania i egzorcyzmy, spotkania z aniołami, proroctwa, sny i wizje oraz inne doświadczenia realności i bliskości Boga. Strona internetowa programu

 • filozof, demonolog, znawca problematyki sekt i okultyzmu

 • historyk i teolog sztuki, autor licznych publikacji oraz recenzji teatralnych i filmowych

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions