poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:46

Boży pokój w sercu

Napisał

Chrześcijanin nie może uważać siebie za sprawiedliwego, a Bóg nie będzie go uważał za swego syna, jeżeli nie pracuje w jakiś sposób dla pokoju. Pokój kwitnie – podobnie jak pozostałe owoce Ducha – tylko w sercu otwartym na Boga i na miłość braterską.

Jednym z owoców działania Ducha Świętego w duszy człowieka jest pokój. Tego pokoju nie może dać świat ani nie można go wypracować w oparciu o jakąkolwiek filozofię pokoju. Chrystus zaznacza, że jest to pokój, który tylko On może dać, a Paweł Apostoł wyjaśnia, że darem tym wypełnia osobę ludzką – ducha i ciało – Duch Święty. Zatem jest to pokój Boży wypełniający życie Trójcy Świętej, z którego Bóg pozwala nam zaczerpnąć, podczas trwania w zjednoczeniu z Nim. Jednak ten pokój otrzymaliśmy w darze dzięki Chrystusowi. Poruszany przez Ducha człowiek miłujący pokój nie tylko sam żyje w pokoju, lecz niesie go innym i w ten sposób daje świadectwo obecności Ducha Świętego w sobie.

Pokój pochodzi od Ducha Świętego

Greckie słowo eirene (pokój) ma podwójne znaczenie: jest formą pozdrowienia lub oznacza stan serca w relacjach między człowiekiem a Bogiem, a także w stosunkach między ludźmi. Podobnie, jak w przypadku innych ośmiu owoców wymienionych przez św. Pawła (Ga 5, 22-23), pokój jest oczywistym znakiem obecności Ducha Świętego i Jego oddziaływania na nasze wnętrze. Stąd możemy mówić o obecności Bożego pokoju w nas i w naszych stosunkach z ludźmi. Pokój Ducha Świętego jest Jego darem i dlatego przewyższa wszelkie nasze ludzkie osiągnięcia które nie mają na celu zbawienia: Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajmy się, aby [On] was znalazł bez plamy i skazy – w pokoju, a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną (2 P 3, 14).

ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • asystent egzorcysty ks. Ubalda Aruanno w diecezji Bari we Włoszech

  • autorka książki: Pułapka gender. Karły kontra orły

  • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions