poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:31

Polska maryjność

Napisał

Chyba w żadnym kraju europejskim – poza Polską – nie spotyka się ludzi, którzy gromadzą się przed maryjnymi kapliczkami, aby w majowe wieczory śpiewać Litanię Loretańską, zaś w październiku odmawiać różaniec.

Jeden z pierwszych pomników polskiej religijności, a zarazem najstarszy tekst poetycki po polsku wraz z melodią, stanowi pieśń „Bogurodzica”. Pochodzi ona z początku XIV w. Pieśń zapoczątkowała tradycję licznych śpiewów maryjnych w polskiej pobożności. Na 50 pieśni, jakie spotykamy w XV w., aż 20 z nich to pieśni do Matki Bożej.

Polska maryjność w średniowieczu

W kolejnych wiekach powstawało coraz więcej pieśni i poematów o tematyce maryjnej. Badacze polskiej kultury doliczyli się, że do 1900 r. powstało ok. 3550 różnego rodzaju pism o Matce Bożej, natomiast tylko w XX stuleciu powstało ich ok. 40 000. Każdy liczący się pisarz, poeta, malarz czy muzyk, nie mówiąc o teologach, ma w swoim dorobku dzieła ku czci Matki Najświętszej.

Żywy kult maryjny istniał w Polsce od początku chrześcijaństwa. Świadczą o nim najstarsze kościoły, poświęcone Matce Bożej. Przykładem tego jest kaplica pw. Maryi Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu z ok. 965 r. (obecnie w ruinie). Uważa się, że powstała na życzenie Dobrawy, żony Mieszka I. Kolejna świątynia to pochodząca z XIV w. katedra gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP. Została ona zbudowana w miejscu pierwotnego kościoła z ok. 970 r. pod tym samym wezwaniem. Z tego okresu pochodzi też pierwsza romańska kolegiata pw. Narodzenia NMP w Wiślicy. Przejawem wczesnego kultu maryjnego w Polsce jest również bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku, zbudowana ok. 1075 r.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions