sobota, 01 czerwiec 2013 20:28

Opętanie ekspiacyjne wokół nieprzekraczalnych granic Bożej Tajemnicy

Napisał

Związane są z grzechem pierworodnym, obciążeniem pokoleniowym, grzechami narodowymi oraz połączone ściśle z tajemnicą grzechu, z mysterium iniquitatis (tajemnicą zła), o czym pisał św. Paweł: wszyscy jesteśmy winni. W pewien sposób odpowiadamy jeden za drugiego (F. Dostojewski, E. Lévinas), przy czym trudno wyznaczyć granice tej odpowiedzialności.

 

Podjęta przez wielkich filozofów i teologów próba rozważania tajemnicy zła była wielokrotnie, nieraz celowo, lekceważona lub pomijana w ramach różnych prób banalizacji zła. Tymczasem zło ma charakter tajemniczy i poważny, o czym świadczy Męka Chrystusa, która jest mistycznym prototypem cierpienia ekspiacyjnego. W tym kontekście zapatrzenia w mistykę krzyża, od przejawów manifestacji zła poruszamy się w kierunku przeczucia jego głębi. Ale swoiste „głębie zła” (czasami są to głębie Szatana, o których pisał św. Jan Ewangelista), zanurzone w misterium zła, są już poza naszym pojmowaniem.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:06
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem