wtorek, 10 kwiecień 2018 21:52

Czy Bóg pragnie naszego cierpienia?

Napisał

Często nie potrafimy poradzić sobie z cierpieniem. Niektórzy w trudnych sytuacjach mówią: Bóg mnie opuścił, ale dlaczego? Przecież się modlę, chodzę do spowiedzi, więc co jeszcze robię nie tak?

Jest to niewłaściwe myślenie. Coraz częściej obecne jest ono na tzw. uzdrowieniowych spotkaniach niektórych charyzmatyków. Twierdzą oni, że Jezus przecierpiał już za nas wszystko na krzyżu, więc jeśli ktoś dziś choruje, to Jezus chce go uzdrowić. Jeśli nie uzdrawia, to musi być w danym człowieku jakaś bariera, która zamyka go na łaskę Bożą. Charyzmatycy (lub pseudocharyzmatycy) ci zapominają, że wolą Boga może być to, aby ktoś przez chorobę złożył Bogu ofiarę miłości. Zapominają też o słowach Pana Jezusa wypowiedzianych do św. Faustyny Kowalskiej: Dziecię moje, najwięcej mi się podobasz przez cierpienie.

Kto zsyła cierpienie?

To z miłości artysta tworzy jakieś dzieło, np. rzeźbiarz rzeźbi. Rzeźbienie powoduje jednak ból. Rzeźbiarz musi się zmagać z oporem materiału. Z kolei „ból” materiału przechodzącego z jednego stanu w drugi dotyczy wszystkiego, co istnieje – materii ożywionej i nieożywionej. Ktoś powie, że materia nieożywiona nie cierpi. Owszem, materia nie ma czujnika bólu, lecz ciągle są w niej obecne jakieś napięcia, zniszczenia, procesy. Gdyby materia miała czujnik bólu i świadomość, wówczas mówilibyśmy o cierpieniu. Święty Paweł pisze natomiast o bólu stworzenia: Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia (Rz 8, 22).

Ks. Grzegorz Świercz

mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

3 komentarzy

 • Link do komentarza poprute majtki niedziela, 30 czerwiec 2019 01:50 napisane przez poprute majtki

  https://www.gosc.pl/doc/3779012.Co-mozna-zrobic-z-cierpieniem

  Raportuj
 • Link do komentarza depresyjny wtorek, 04 grudzień 2018 11:08 napisane przez depresyjny

  niby wszystko jasne ale muszę przyznać, że strasznie urządzony jest ten świat, a kształtowanie człowieka poprzez cierpienie (ból, lęki, łzy, zagubienie i niezrozumienie) przypomina eksperymentowanie na szczurach: raz pokarm, potem uderzenie prądem. I to ma być to obiecane "życie w obfitości"?

  Raportuj
 • Link do komentarza GeOrgos środa, 25 kwiecień 2018 09:29 napisane przez GeOrgos

  To temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Bo możnaby zadać inne pytania. Jaki procent w działalności Jezusa stanowią uzdrowienia? Po co uzdrawiał? Czy przez to pozbawiał ich błogosławieństwa? Ilu nie uzdrowił i jaką wówczas Ewangelia podaje przyczynę? Ilu nie uzdrowił prosząc o ofiarę miłości? O czym mówią Dz 10,38? Ilu Apostołów chorowało? Jaki rodzaj cierpienia Jezua zapowiadał uczniom: prześladowanie czy choroby? Gdzie chorowanie (a nie wiara i nawrócenie) wskazane jest jako droga do zbawienia? A jeśli już wychodzić poza Objawienie, to ilu Ojców Kościoła wspomina o chorobie jako woli Boga? Zadaję te pytania uczciwie, bo szukam na nie odpowiedzi.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions