wtorek, 10 kwiecień 2018 21:38

Charyzmaty proroctwa w kościele

Napisał

Proroctwo ma na celu przekonywać, że Pan jest blisko swego ludu i ciągle troszczy się o niego. Zadaniem proroka jest mobilizować ludzi do słuchania słowa Bożego oraz ostrzegać przed tragicznymi konsekwencjami złego postępowania.

Ze względu na swoją misję prorok ma pobudzać członków wspólnoty Kościoła do czujności, ponieważ nie wiemy, kiedy Pan przyjdzie (por. Mt 24, 42), oraz przygotowywać osoby spoza Chrystusowej owczarni na ten moment poprzez głoszenie drogi nawrócenia. Prorocy strzegą chrześcijan przed pysznym zapatrzeniem w siebie, pokusą bycia członkami elitarnej grupy, samozadowoleniem, brakiem potrzeby nawracania się i dbania o Kościół. Mamy tego dowód zwłaszcza w 2 i 3 rozdziale Apokalipsy, gdzie Pan kieruje słowo do siedmiu Kościołów Azji. Prorokowi podczas przyjmowania orędzia zawsze towarzyszy świadomość dialogu z Bogiem – Osobą.

Posługiwanie słowem

Słowo prorockie może być przekazywane prorokowi pośrednio (Pismo Święte, Tradycja, wiara, Urząd Nauczycielski Kościoła) lub bezpośrednio (wizja, audycja, czyli oddziaływanie na zmysły zewnętrzne – wzrok i słuch – lub wewnętrzne – duchowe poznanie, sen, objawienie Boga, posłannictwo anioła). Otrzymane słowo – tak w Izraelu, jak i we wspólnocie Kościoła – prorok w odpowiedniej formie przekazuje dalej. Dzięki temu słuchacze mogą przyjąć treść orędzia.

Ks. Mateusz Kicka

teolog, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej, autor książki „Proroctwo dzisiaj”

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions