sobota, 01 czerwiec 2013 20:22

Opętanie czy dręczenie ekspiacyjne?

Z dużą dozą dystansu podchodzę do wszystkich interpretacji dręczeń złego ducha jako przejawów o charakterze ekspiacyjnym. Chodzi mi zwłaszcza o takie sytuacje, w których trzeba mówić o objawach opętania.

 

Działania złego ducha, których doświadcza człowiek, można rozróżniać następująco: kuszenie, zniewolenie i opętanie. Kuszenie znane jest każdemu śmiertelnikowi z własnego doświadczenia i nie wymaga tu dodatkowychwyjaśnień.

Zniewolenie jest taką formą zależności od złego ducha, w związku z którą człowiek doświadcza stanów depresji, lęków, dręczeń fizycznych – nawet chorobowych, sennych koszmarów, a także zewnętrznych spektakularnych zjawisk typu: skrzypienia, huki, przesuwające się meble itp. Wreszcie opętanie to zależność, w której zły duch przejmuje przynajmniej częściową władzę nad ciałem człowieka, w wyniku czego człowiek zachowuje się nie tak, jak by sam chciał, albo w sposób przekraczający jego naturalne umiejętności, np. wróże mówiący o jakichś wydarzeniach z historii życia człowieka.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:06
ks. Andrzej Grefkowicz

egzorcysta diecezji warszawskiej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions