wtorek, 27 luty 2018 17:37

Radość w Duchu Świętym

Napisał

Zgorzknienie, szemranie, narzekanie zawsze dzielą wspólnoty. Są znakami braku łączności z Duchem Pocieszycielem. Dopiero gdy Duch Święty połączy ludzi od wewnątrz, ich jedność napełnia się entuzjazmem, wolnością i radością.

Cechą, która ujawnia obecność Ducha Świętego w nas, jest radość. To też jest cecha Jego potężnej osobowości i oddziaływania na nasz świat wewnętrzny. Radość, którą Duch Święty daje i którą pomnaża, stanowi wyraźne objawienie, że On jest osobą. Tylko osoba raduje się i smuci, i tylko osoba jest w stanie innych pobudzić do radości. Radość w Duchu nie oznacza powierzchownej wesołości zaistniałej w wyniku śmiesznych sztuczek jakiegoś człowieka (chociaż i ten fenomen jest znakiem, że nasza natura została uzdolniona przez Boga do przeżycia różnych form radości). Radość pochodząca od Boga jest po prostu łaską, czyli usprawnieniem naszej duszy do radowania się tym, czym cieszy się Bóg. A Bóg najbardziej cieszy się z szerzenia się daru Jego zbawienia wśród ludzi.

Dla nas, stworzeń, największe Dobro to sam Bóg, który ciągle objawia człowiekowi swoją wolę napełnienia nas boskim życiem. Zrozumienie tego daje mieszkający w nas Duch. Ponadto, jeśli ktoś ma tego samego ducha, co Pan, to jego wzrok będzie nieustannie skupiony na dobru w świecie, którego jest niepomiernie więcej niż zła.

ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Najnowsze od ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    biblista, publicysta, jeden z twórców pierwszych edycji „Kalendarza Ekumenicznego”.

  • historyk i teolog sztuki, autor licznych publikacji oraz recenzji teatralnych i filmowych

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

Już 41 pozycji


Powered by JS Network Solutions