wtorek, 27 luty 2018 17:37

Radość w Duchu Świętym

Napisał

Zgorzknienie, szemranie, narzekanie zawsze dzielą wspólnoty. Są znakami braku łączności z Duchem Pocieszycielem. Dopiero gdy Duch Święty połączy ludzi od wewnątrz, ich jedność napełnia się entuzjazmem, wolnością i radością.

Cechą, która ujawnia obecność Ducha Świętego w nas, jest radość. To też jest cecha Jego potężnej osobowości i oddziaływania na nasz świat wewnętrzny. Radość, którą Duch Święty daje i którą pomnaża, stanowi wyraźne objawienie, że On jest osobą. Tylko osoba raduje się i smuci, i tylko osoba jest w stanie innych pobudzić do radości. Radość w Duchu nie oznacza powierzchownej wesołości zaistniałej w wyniku śmiesznych sztuczek jakiegoś człowieka (chociaż i ten fenomen jest znakiem, że nasza natura została uzdolniona przez Boga do przeżycia różnych form radości). Radość pochodząca od Boga jest po prostu łaską, czyli usprawnieniem naszej duszy do radowania się tym, czym cieszy się Bóg. A Bóg najbardziej cieszy się z szerzenia się daru Jego zbawienia wśród ludzi.

Dla nas, stworzeń, największe Dobro to sam Bóg, który ciągle objawia człowiekowi swoją wolę napełnienia nas boskim życiem. Zrozumienie tego daje mieszkający w nas Duch. Ponadto, jeśli ktoś ma tego samego ducha, co Pan, to jego wzrok będzie nieustannie skupiony na dobru w świecie, którego jest niepomiernie więcej niż zła.

ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 

1 komentarz

 • Link do komentarza Beata środa, 28 marzec 2018 13:46 napisane przez Beata

  Szcześć Boże; to nie jest komentarz do artykułu , ale prośba o wyjaśnienie dlaczego w nowym Kodeksie Prawa Kanonicznego nie znalazł się kanon 2356 z 1917 roku, którzy głosił; "Bigamiści, to jest ci, którzy podczas trwania związku małżeńskiego usiłowaliby zawrzeć inne małżeństwo, choćby tylko cywilne, są przez to samo pozbawieni czci; a jeśliby zlekceważywszy upomnienie ordynariusza, w niegodziwym pożyciu trwali, mają być ukarani, odpowiednio do ciężkości winy ekskomuniką, albo interdyktem osobistym " .
  Kanon 2356 został zniesiony po wejściu w życie Familiaris Consortio i wprowadzeniu nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Obecnie ordynariusze (biskupi) nie tylko nie upominają bigamistów - czyli tzw 'niesakramentalnych', ale jeszcze chcą im towarzyszyć i rozeznawać czy ich dopuścić do Komunii świętej. Zwrot w nauce Kościoła o 180 stopni.
  Może stąd wziął się obecny zamęt z Komunią dla cudzołożników, bo okazuje się, że adhortacja AL wzoruje się na adhortacji FC - tylko idzie parę kroków dalej. Według FC wystarczyło zaprzestać cudzołożenia by być dopuszczonym do Komunii świętej, mimo że małżeństwo to wspólnota nie tylko łoża, ale i stołu i portfela. Przy rozgrzeszaniu pod warunkiem zycia "jak brat z siostra" nadal łamana jest przysięga małżeńska. Jest cenny komentarz do kanonu 2356 KPK z 1917 roku napisany przez ks.Antoniego Gościmskiego - można znaleźć w internecie wpisując: bigamia w kodeksie prawa kanonicznego z 1917 roku.
  Prosiłabym Redakcję Egzorcysty i Księdza Guzowskiego o artykuł na ten temat. Jest bardzo aktualny, gdyż wiele jest obecnie rozwodów i kolejnych zwiazków wśród katolików i panuje niezrozumiała opinia - nawet wsród kapłanów - że można żyć w kolejnym związku cywilnym po rozwodzie o ile się ma tzw. "ważny powód" (najczęściej wychowanie dzieci) i żyje jak "brat z siostrą".
  Jednak dawniej Kościół niczego takiego nie nauczał o czym swiadczy choćby list Sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego do parafianina; List można przeczytać tu:
  http://sychar.org/2017/10/24/list-do-parafianina-ktory-zawarl-ponowny-zwiazek-cywilny/

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • doktor patrologii, dominikanin, egzorcysta archidiecezji lubelskiej

 • Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

 • kapłan diecezji tarnowskiej, doktor nauk teologicznych w zakresie biblistyki

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions