sobota, 01 czerwiec 2013 20:15

Dręczeni z powodu miłości. O cierpieniu ekspiacyjnym

Praktyka egzorcystów odnotowuje przypadki osób, które określa jako „dręczone przez demona z powodu ich miłości do Zbawiciela”. Te osoby w tajemniczy sposób doznają wielkiego cierpienia pod wpływem złego ducha, pomimo głębokiej jedności z Chrystusem. Oddają się Sercu Jezusa, uczestnicząc w cierpieniu ekspiacyjnym nie tylko za swoje grzechy… 

 

 

Nie wystarczy, że grzesznik odwraca się od złych czynów. „Gładzenie” grzechu dokonuje się wtedy, gdy nieobecność Boga przeżywana jest jako cierpienie. Na tym polega istota jego „dźwigania”. Jednak nie każdy może przeżywać grzech, czyli oddalenie od Boga, jako cierpienie.

Grzech przekształcony w cierpienie miłości

Miłujący Boga cierpi nie tylko z powodu zewnętrznych skutków grzechu, lecz głównie z powodu samego grzechu, który oddziela go od Boga. zachodzi tu „swoiste przekształcenie grzechu w cierpienie miłości”. Grzech tak przeżywany jest tym samym zniweczony. Cierpienie bowiem spowodowane oddaleniem się od Boga jest jedynym sposobem, w jaki On chce przybliżyć się do człowieka. Przypomina to nieobecność ukochanej osoby. Cierpienie, jakie  wówczas towarzyszy, odczuwane jest jako pełna bólu, zazwyczaj intensywna, forma obecności (Norbert Hoffmann SSCC).

Zadośćuczynieniem, czyli grzechem przekształconym w cierpienie Syna, jest Krzyż Jezusa. „Miłość do końca” nadaje ofierze Chrystusa wartość odkupieńczą i wynagradzającą, ekspiacyjną i zadośćczyniącą.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:06

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • doktor socjologii w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych KUL, filolog angielski

  • monfortanin, rekolekcjonista, katecheta, kapelan w Akademii Wojskowej w Zagrzebiu. Posługuje w Legionie Maryi. Koordynator archidiecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions