wtorek, 27 luty 2018 17:15

Namiętności szarpiące ludzką duszę. Walka karnawału z postem

Napisał

Obraz Jana Molenaera przedstawia scenę, jakich w holenderskich karczmach musiało być sporo – zwykłą bójkę pomiędzy podchmielonymi gośćmi. Jeśli jednak bliżej przyjrzymy się postaciom, zorientujemy się, że nie jest to zwykła scena i zwykła bójka.

Temat walki postu z karnawałem był bardzo popularny i często wykorzystywany w sztuce. Niesie on wiele możliwości interpretacyjnych i nic w tym dziwnego, skoro sami twórcy nakładali na to dzieło wiele znaczeń. Jednakże jest pewna cecha wspólna dla wszystkich płaszczyzn interpretacji obrazów. Ta z pozoru banalna historyjka przemienia się w moralitet opisujący wielkie namiętności, jakie mogą szarpać ludzka duszę.

Bójka

Co prawda z lewej strony nacierają rozzłoszczeni chłopi, ale ich oponentami nie są inni opoje, lecz wychudzeni ascetycznymi praktykami mnisi, dzierżący w dłoniach postne ryby. Jasna przestrzeń nieba z jednej oraz ciemnobeżowa ściana domu z drugiej strony dzielą obraz dokładnie na połowę. Atakowani mnisi z wolna wycofują się ku prawej, dzielnie oddając razy, ale ich wychudzone twarze raczej wskazują na zbliżającą się klęskę. W przeciwieństwie do dzikiej radości szturmujących opojów, strona postna przegrywa i ma tego świadomość.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


LAB

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • dyrektor Pallotyńskiej Szkoły
    Nowej Ewangelizacji
    i moderator generalny wspólnoty
    „Przyjaciele Oblubieńca”

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions