wtorek, 27 luty 2018 17:12

Bałwochwalstwo w Biblii

Historia narodu wybranego pokazuje nieustanną troskę o zachowane wierności prawdziwemu Bogu. To dzieje zmagania się – pośród rozmaitych pokus bałwochwalstwa – o zachowanie wierności głównemu przykazaniu Bożemu: Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie (Pwt 5, 7).

Claude Wiéner, omawiając zagadnienie idolatrii, stwierdził: Biblia jest w pewnym sensie historią idolów („Słownik teologii biblijnej”, Poznań, 1994, s. 320). Czy w tym zdaniu nie jest zawarta jakaś przesada? Przecież Biblia to Boże Objawienie, które dotyczy przede wszystkim historii zbawienia, czyli działania Boga w dziejach w celu ofiarowania człowiekowi szczęścia wiecznego.

Ks. dr Grzegorz Baran

teolog biblista i filolog klasyczny, pracownik
Instytutu Kulturoznawstwa KUL

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (A.I.E.)

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions