wtorek, 27 luty 2018 17:07

Od Bogobójstwa do samoubóstwienia. Powaga i tajemnica zła

Napisał

W II połowie ubiegłego wieku szeroki rozgłos uzyskała tzw. teologia śmierci Boga. Zapowiadała ona zniknięcie Boga z horyzontu człowieka, który zresztą także doczekał się swoistej „śmierci”. Nieuniknioną konsekwencją takich rozważań stała się teologia śmierci szatana.

Teologię śmierci szatana głosił szwajcarski teolog i biblista Herbert Haag, który w 1969 r. opublikował książkę „Abschied vom Teufel” („Pożegnanie z diabłem”). Do usuwania   i wykorzeniania wiary w istnienie złego ducha wydatnie przyczynił się protestancki teolog Rudolf Bultmann. Głosił on hasło demitologizacji, czyli odróżnienie w Nowym Testamencie treści objawienia Bożego od mitycznej szaty językowej. Konsekwencją tego poglądu stało się przekonanie, wedle którego wiara w duchy i demony musi ustąpić pod wpływem poznania sił i praw przyrody.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Najnowsze od ks. Aleksander Posacki SJ

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions