środa, 31 styczeń 2018 09:43

Egzorcyzmy w Islamie. Drogi uwolnienia

Napisał

Jaka istota może opętać drugiego człowieka? Nam, chrześcijanom, w pierwszej kolejności przychodzą na myśl demony. Kiedy jednak mówimy o zniewoleniach i egzorcyzmach z perspektywy islamu, musimy ponownie postawić to pytanie.

Zgodnie z nauczaniem islamu istnieją trzy rodzaje lub gatunki racjonalnie myślących istot bądź stworzeń. Są to: ludzie, aniołowie, dżinny. Określenie „dżinny” często tłumaczy się jako „demony”. Najpierw przyjrzyjmy się jednak dwóm pierwszym kategoriom istot.

Dusze i aniołowie

Czy ludzie mogą być opętani przez innych ludzi (precyzyjniej: dusze zmarłych)? Zgodnie z ortodoksyjnym nauczaniem islamu po śmierci dusze nie są w stanie powrócić na świat. Dusze te nie mogą więc ani opętać drugiego człowieka, ani nawet nawiązać z nim kontaktu.

Wierzący muzułmanin jest przekonany, że tzw. kontakty ze zmarłymi to w rzeczywistości kontakty z dżinnami. Dżinny potrafią bowiem naśladować głosy osób zmarłych.

Czy aniołowie mogą opętać człowieka? W wielu miejscach w Koranie, a także w sunnie (zbiorze tradycyjnych opowieści islamskich) możemy przeczytać o tym, w jaki sposób aniołowie wchodzą w relacje z ludźmi. Każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża. Dwóch kolejnych aniołów starannie spisuje dobre i złe uczynki człowieka. Istnieją także aniołowie, którzy wstawiają się u Allaha za konkretnym człowiekiem. Można by więc sądzić, że aniołowie są wolni i mogą opętać człowieka, aby przynieść mu korzyść. Jednakże doktryna islamu zakłada, że aniołowie nie mają wolnej woli. Robią jedynie to, co nakaże im Allah. A Allah nie nakazuje im zniewalać człowieka, a tym bardziej zniewalać go ku złemu (por. Sura 18, 49). Możemy więc dojść do wniosku, że również aniołowie nie mogą opętać człowieka.

Ostatnio zmieniany środa, 31 styczeń 2018 09:50
Ks. prof. Larry Hogan

biblista, członek Instytutu Nauk Biblijnych, rektor Wyższej Szkoły Teologicznej w Wiedniu, egzorcysta archidiecezji wiedeńskiej


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem