środa, 31 styczeń 2018 09:39

Dobre natchnienie Ducha Świętego

Napisał

Wiedza o natchnieniach Ducha Świętego jest dziś zapomniana. Może dlatego bardziej skupiamy się na pokusach pochodzących od złego ducha, aniżeli na natchnieniach ku dobremu, których Autorem jest Duch Boży.

Natchnienia Ducha Świętego nie są czymś sporadycznym, lecz stałym. Człowiek ochrzczony, napełniony Duchem Świętym, znajduje się pod Jego stałym kierownictwem. By przybliżyć, na czym polegają natchnienia Ducha Świętego i jak je odróżnić od własnej fantazji bądź podpowiedzi złego ducha, pokażemy tylko niektóre kryteria zewnętrzne, pozwalające odkryć ich pochodzenie. Należy poznać je wszystkie i stosować jednocześnie.

Bóg nie może sam sobie zaprzeczać

Pierwszą zasadą i punktem wyjścia w kierownictwie duchowym jest ocena tego, czy dane natchnienie odpowiada temu, jaki jest Bóg. Chrystus najpełniej objawił naturę Bożą i wiemy, że Bóg nie jest kapryśny, zmienny w decyzjach lub nieskory do wybaczania. Wręcz przeciwnie, Bóg jest wierny w przymierzu i we wszelkich obietnicach, miłosierny wobec grzeszników, a wszelkie działania podejmuje ze względu na absolutne dobro człowieka, jakim jest zbawienie oraz dobre życie na ziemi.

Dlatego Duch Święty nie może domagać się od nas zrobienia czegoś, co byłoby sprzeczne z naturą Boga i Jego wolą. Jeśli powołuje nas do określonej misji, nie cofa się, chociaż ludziom czasem wydaje się (gdy nie rozumieją woli Bożej), że zostali sami. Duch Święty nie sprzeciwia się woli, którą wyraził w Piśmie Świętym, w życiu Jezusa oraz w nauczaniu Kościoła, rozwijającym się pod Jego natchnieniem.

ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Najnowsze od ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • teolog, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej, autor książki „Proroctwo dzisiaj”

  • teolog, religioznawca, wykładowca UKSW, konsultor Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski

  • absolwentka Karmelitańskiego Instytutu Duchowości (teologia duchowości chrześcijańskiej), autorka publikacji na temat duchowości

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions