środa, 31 styczeń 2018 09:35

Pokusa

Napisał

Pokusa, jako nieodłączny element życia chrześcijańskiego, jest zwyczajnym sposobem destrukcyjnego wpływu złego ducha na człowieka. W istocie polega ona na sugestywnej propozycji pozornego dobra, której celem jest zerwanie lub przynajmniej osłabienie więzi z Bogiem. Ona też jest najczęstszą przyczyną grzechu (por. KKK, nr 2846).

Aby rozumieć naturę pokusy, trzeba uwzględnić metafizyczną zasadę agere sequitur esse, która oznacza, że działanie wynika z istoty bytu. Jeżeli zatem diabeł jest „kłamcą i ojcem kłamstwa”, a do tego zabójcą, jak określa go św. Jan Ewangelista (por. J 8, 44), to jego działania zawsze naznaczone są fałszem i prowadzą do śmierci. Spośród różnych sposobów destrukcyjnego wpływu złego ducha na człowieka pokusa jest najmniej spektakularnym, ale za to najbardziej powszechnym, a przez to niebezpiecznym.

Sens pokusy

Pokusa jest zwyczajnym i zarazem powszechnym sposobem działania złego ducha (por. 1 P 5, 8). Z wyjątkiem Maryi z racji Jej niepokalanego poczęcia, a więc całkowitej wolności od następstw grzechu pierworodnego, szatan nikomu nie oszczędził kuszenia. Ośmielił się nawet kusić Jezusa (por. Mt 4, 1–11; Mk 1, 12–13). On zaś, doświadczywszy jej na sobie u początku swej działalności, przed męką, gdy doznawał udręk duchowych w Ogrodzie Oliwnym, dał swoim uczniom cenną radę: Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie (Mt 26, 41).

Szatan jako stworzenie może wystawiać człowieka na próbę tylko w takim zakresie, w jakim pozwala mu na to Bóg. On zaś w swej Opatrzności dopuszcza kuszenie dla zahartowania duszy (por. Hbr 12, 6), zdobycia zasług przez odniesione zwycięstwa, upokorzenia szatana, a także w celu ukarania niewierności i pobudzenia go do czujności. Pan Bóg pozwala więc na pokusę także w celach wychowawczych. Nie wszystkie jednak poruszenia i pokusy pochodzą od złego ducha. Niektóre z nich mają swe bezpośrednie źródło w zmysłowości i złych nawykach, jak wspomina św. Jakub w swoim Liście: To własna pożądliwość wystawia nas na pokusę i nęci każdego (1, 14).

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyplomowany zielarz- -fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów

  • adiunkt w katedrze Teologii Moralnej i Ekumenicznej KUL, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu

  • biblista, członek Instytutu Nauk Biblijnych, rektor Wyższej Szkoły Teologicznej w Wiedniu, egzorcysta archidiecezji wiedeńskiej

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions