poniedziałek, 01 styczeń 2018 14:32

Łzy świętego Piotra

Napisał

Często podkreśla się, że Chrystus zdecydował się budować swój Kościół na słabych i ułomnych ludziach. Bardzo dobrym przykładem jest postać św. Piotra, który w noc pojmania wyraźnie zaparł się Pana. Tajemnica upadku i żalu księcia apostołów jest zarazem wielką tajemnicą nawrócenia.

Stojący na pierwszym planie obrazu Ludovica Carracciego Piotr, w porównaniu do otaczającej go architektury oraz postaci ukazanych w tle, jest nieomal olbrzymem. Oczywiście to kwestia perspektywy, ale muskularne ciało i duża głowa nasuwają widzom jednoznaczne skojarzenia – przedstawiony apostoł jest na miarę starotestamentalnych patriarchów czy antycznych herosów. Z drugiej strony opowiedziana na tylnym planie historia uświadamia nam, że nie mamy bynajmniej do czynienia z opowieścią o bohaterskiej postawie.

Skruszony olbrzym

Na wyższej kondygnacji, w wielkich otworach arkadowych, widzimy szkicowo przedstawione postacie. Ich surowość jest podkreślona poprzez monochromatyczność oraz kontrast wobec rozświetlonej i barwnej sylwetki. Nikt znający Pismo Święte i wydarzenia z czwartkowego wieczoru nie ma najmniejszej wątpliwości, że jest to sylwetka Zbawiciela sądzonego w domu najwyższego kapłana. Piętro poniżej widać ludzi zgromadzonych wokół ogniska. Scena ta bez najmniejszej wątpliwości odnosi się do chwili zaparcia się św. Piotra. Na najniższym planie tła widzimy grupę ludzi zajętych stawianiem krzyża – zarówno wiek postaci obrazującej św. Piotra, jak również moment stawiania krzyża, są wyrażone symbolicznie. Piotr na obrazie jest przedstawiony zgodnie z ikonograficzną tradycją, jako siwy, brodaty mężczyzna z bujną czupryną.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions