wtorek, 05 grudzień 2017 19:12

To jest Ciało moje. Rzeczywista obecność Chrystusa w Eucharystii

Napisane przez O. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv

Jeśli sama Eucharystia jest cudem, po co dodatkowe cuda eucharystyczne? Czy krwawiąca Hostia jest potrzebna do wiary?

Święty Jan Chryzostom (zm. 407 r.), biskup Konstantynopola, doktor Kościoła, uznawany za jednego z największych Ojców Kościoła tradycji bizantyjskiej, który zreformował anaforę liturgii Eucharystii (nazwanej odtąd jego imieniem), wyjaśniał, na czym polega przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa: To nie człowiek sprawia, że dary stają się Ciałem i Krwią Chrystusa, ale sam Chrystus, który został za nas ukrzyżowany. Kapłan reprezentujący Chrystusa wypowiada te słowa, ale ich skuteczność i łaska pochodzą od Boga. „To jest Ciało moje”, mówi kapłan. Słowa przemieniają dary złożone w ofierze („Katechizm Kościoła Katolickiego”, nr 1375).

Autentyczna przemiana

Tę cudowną przemianę Kościół na Soborze Trydenckim nazwał przeistoczeniem lub transsubstancjacją (łac. transsubstantiatio). Oznacza ona zamianę substancji czy też istoty, czyli tego, co posiada zdolność istnienia w sobie samym, w przeciwieństwie do przypadłości, która może istnieć tylko w czymś innym. Tak np. istotą czy substancją stołu jest jego „stołowatość”, podczas gdy przypadłościami są jego kształt, liczba nóg, kolor, wysokość itd. One mogą się zmieniać i być dopasowane do potrzeb miejsca bądź gustu osób, ale jego „stołowatość” musi pozostać. Gdyby jej zabrakło, nie mielibyśmy już do czynienia ze stołem, ale np. z krzesłem czy szafą. W wyniku przeistoczenia z chleba i wina pozostają wyłącznie wielkość, kolor, smak, zapach, ilość kalorii, ale nie substancja, która stała się już Ciałem i Krwią Chrystusa.

Ciało i Krew Chrystusa nie oznaczają materialnych elementów Jezusa-Człowieka, Jego ziemskiej postaci czy przemienionego ciała. Przeciwnie, Ciało i Krew oznaczają tutaj obecność Chrystusa w znaku chleba i wina. Jak uczniowie przed  zmartwychwstaniem byli namacalnie razem z Chrystusem przez to, że słuchali Jego słowa i postrzegali Jego zmysłową postać w sposób właściwy człowiekowi, tak my dziś mamy z Nim wspólnotę, spożywając chleb i pijąc wino.

Ostatnio zmieniany środa, 27 grudzień 2017 14:22

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • orionista, absolwent KUL, doktorant UKSW, przełożony i dyrektor Centrum Księdza Orionego w Kaliszu

  • Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions