wtorek, 05 grudzień 2017 19:03

Cuda pod mikroskopem

Napisał

Pierwszy znany na świecie Cud Eucharystyczny, przebadany przez współczesną naukę, dokonał się w Lanciano.

Profesor Odoardo Linoli nie mógł uwierzyć własnym oczom. Raz za razem powtarzał swe laboratoryjne analizy, ale wciąż uzyskiwał ten sam rezultat. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że wyniki badań zaprzeczały prawom natury. Ponieważ na efekty jego pracy nie mogli się doczekać franciszkanie z Lanciano, histopatolog poszedł na najbliższą pocztę i polecił nadać pilny telegram. 11 grudnia 1970 roku zakonnicy odebrali korespondencję. Zawierała tylko jedno zdanie napisane w języku łacińskim: In principio erat Verbum, et Verbum Caro factum est (Na początku było Słowo, a Słowo Ciałem się stało).

Wątpliwość

Profesor Odoardo Linoli był ordynatorem i dyrektorem Laboratorium Analiz Klinicznych i Anatomii Patologicznej w szpitalu Riuniti w Arezzo. Autor wielu publikacji naukowych, cieszył się opinią wybitnego specjalisty w dziedzinie anatomii, histologii, patologii, chemii i mikroskopowych badań klinicznych. Nic więc dziwnego, że to właśnie jego wybrali franciszkanie, by dokonał analizy laboratoryjnej pewnego fenomenu, choć sam przedmiot ich prośby mógł budzić zaskoczenie. Chodziło bowiem o przemienioną Hostię przechowywaną w kościele św. Franciszka z Asyżu w Lanciano i czczoną tam od wieków jako dowód najstarszego na świecie Cudu Eucharystycznego. Najstarsze źródła pisane na ten temat pochodziły z XIV stulecia i opowiadały o zdarzeniu, które miało miejsce niemal sześćset lat wcześniej. Na początku VIII wieku pewien bazylianin, którego imienia nawet nie znamy, miał podczas odprawiania Mszy zwątpić w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Wówczas doświadczył cudu: nagle spostrzegł, że wino w kielichu zamienia się w krew, a chleb na paterze w kawałek ciała.

Grzegorz Górny

reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions