wtorek, 24 październik 2017 19:57

Psychologia O eksterioryzacji

Napisał

Zjawiska, takie jak wychodzenie poza ciało i podróże astralne,  są domeną parapsychologii. Kojarzą się raczej z okultyzmem i ruchem New Age niż z psychologią naukową. Jednak wystarczy trochę bliżej przyjrzeć się niektórym technikom terapeutycznym, aby odnaleźć je właśnie w psychologii.

O tym, jak blisko współczesnej psychologii do różnych technik okultystycznych, najlepiej można się przekonać na przykładzie psychologii transpersonalnej, która uważana bywa za czwartą siłę psychologii: po psychoanalizie, behawioryzmie i psychologii humanistycznej. Jednym z twórców tego nurtu jest amerykański psycholog czeskiego pochodzenia – Stanislav Grof, profesor Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Merylandzkim Ośrodku Badań Psychiatrycznych. Od lat bada wpływ odmiennych stanów świadomości na psychikę człowieka. Pracuje także nad praktycznym wykorzystaniem tych stanów w leczeniu nerwic i zaburzeń lękowych.

Odkrycie Grofa

Swoje badania Grof rozpoczął od analizy efektów terapeutycznych, osiąganych po podaniu pacjentom silnego środka halucynogennego LSD. Grof wywodził się ze szkoły psychoanalitycznej, która zakłada, że wszystkie problemy natury psychologicznej mają swoje źródło w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Psychoanalitycy twierdzą, że trudne doświadczenia z wczesnych etapów rozwoju zostają wyparte do podświadomości i tylko dzięki ich wydobyciu, a następnie przepracowaniu możliwe jest uzyskanie poprawy u pacjentów cierpiących na nerwice. Grof używał LSD w celu wydobycia wypartych wspomnień. Twierdził, że dzięki temu terapia trwa znacznie krócej niż tradycyjna psychoanaliza, która może ciągnąć się latami. Pozytywne efekty osiągał ponoć już po kilku spotkaniach. Kiedy LSD zostało uznane za niebezpieczny, silnie uzależniający narkotyk i w konsekwencji zdelegalizowane, Grof opracował inną metodę osiągania stanów odmiennej świadomości. Nazwał ją oddychaniem holotropowym. Słowo „opracował” jest tu jednak użyte na wyrost. Metody oddechowe były bowiem od wieków stosowane w osiąganiu stanów transowych w religiach wschodnich, głównie w hinduizmie. Grof po prostu postanowił zastosować te techniki w praktyce terapeutycznej, przenosząc je na grunt psychoterapii.

Oddychanie, które „odkrył” Grof, jest niczym innym jak techniką osiągania stanu transu, podczas którego pacjenci, podobnie jak po zażyciu LSD, doznają dziwnych wizji i halucynacji. Bywają one tak realne, że mogą być zagrożeniem dla pacjenta. Ich samodzielne stosowanie może się skończyć, podobnie jak w przypadku użycia LSD, samookaleczeniem, a nawet samobójstwem. Grof zdawał sobie z tego sprawę i ostrzegał, że takiej terapii nie można stosować na własną rękę, a jedynie pod ścisłą kontrolą wykwalifikowanego terapeuty. Seria szybkich wdechów i wydechów prowadzi do tzw. szoku tlenowego, co rzekomo ma zwiększać zdolności podświadomego umysłu i wydobywać głęboko skrywane tajemnice oraz wspomnienia. Samo ich ujawnienie ma już, zdaniem Grofa, wartość terapeutyczną. Halucynacje wywołane takim oddychaniem są tu uznawane za równoznaczne z wejściem na inny, głębszy poziom świadomości. Dodatkowo w tego typu psychoterapii proponuje się łączenie technik oddechowych z muzyką. Przez pierwsze 10 minut stosuje się muzykę lekką i przyjemną dla ucha, następnie zmienia się ona na coraz bardziej rytmiczną, aż staje się mocnym i ostrym hard rockiem. To, co u Grofa jest nazywane psychoterapią, w świecie okultystycznym wykorzystywane zostaje do wychodzenia poza ciało, podróży i projekcji astralnych. Stosowano tam wspomniane techniki oddychania holotropowego, zanim Grof wymyślił dla nich nazwę i obudował je teoriami.

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 październik 2017 20:25
Anna Wasiukiewicz

psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Wykładowca biblistyki na Wydziale Teologicznym UAM.

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  •  

    teolog, tomista i znawca duchowości dominikańskiej, filozof, tłumacz, pisarz i publicysta

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions