wtorek, 03 październik 2017 20:12

Słowo Boże w życiu duchowym

Napisał

Kościół otacza czcią Pismo Święte, chociaż – jak zauważa papież Benedykt XVI – wiara chrześcijańska nie jest religią Księgi, lecz religią Słowa Bożego, jednak nie słowa spisanego i milczącego, ale Słowa Wcielonego i żywego („Verbum Domini”, nr 7).

Mówiąc o roli Słowa Bożego w życiu duchowym, można wskazać przynajmniej na dwie jego funkcje: istotową i formacyjną.

Bóg daje się poznać w dialogu

W pierwszym przypadku mówimy o doświadczeniu zjednoczenia z Jezusem Chrystusem na mocy łaski wiary. Jego wyrazem jest życie duchowe: jaka wiara, takie i życie duchowe. Wiara zaś ma charakter dialogalny. W „Katechizmie Kościoła Katolickiego” czytamy, że jest ona odpowiedzią człowieka daną Bogu, który mu się objawia i udziela, przynosząc równocześnie obfite światło człowiekowi poszukującemu ostatecznego sensu swego życia (nr 26). Jeżeli wiara jest odpowiedzią człowieka udzielaną Bogu, to wezwaniem, jakie On kieruje do niego, jest słowo Boże, gdyż – według słów św. Pawła Apostoła – wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa (Rz 10, 17).

Papież Benedykt XVI w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Verbum Domini” (z 30 IX 2010 r.) stwierdza, że nowość objawienia biblijnego polega na tym, iż Bóg daje się poznać w dialogu, który pragnie prowadzić z ludźmi jako osobami rozumnymi i korzystającymi z wolności (nr 6). W ciągu dziejów zbawienia na różne sposoby (przez dzieła stworzenia i proroków) przekazywał On swoje Słowo. A gdy nadeszła pełnia czasu (Ga 4, 4) przemówił do nas przez Syna (Hbr 1, 2). Z tej racji odwieczne Słowo Ojca stało się Ciałem i zamieszkało pośród ludzi (por. J 1, 14). W osobowym dialogu Bóg daje się nam poznać jako tajemnica nieskończonej miłości, w której Ojciec wyraża odwiecznie swoje Słowo w Duchu Świętym („Verbum Domini”, nr 6). Dlatego – jak pisze dalej papież – uczynieni na obraz i podobieństwo Boga miłości, możemy zrozumieć samych siebie jedynie wtedy, gdy przyjmujemy Słowo i z uległością poddajemy się działaniu Ducha Świętego. Tajemnica losu człowieka wyjaśnia się bowiem ostatecznie w świetle Objawienia dokonanego przez Słowo Boże (tamże).

Ostatnio zmieniany środa, 04 październik 2017 12:12
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions