piątek, 08 wrzesień 2017 20:29

Krzyż widzialny znak egzorcyzmu

Napisał

W „Modlitwie Leona XIII do św. Michała Archanioła”, coraz częściej odmawianej po zakończonej Mszy świętej, kierowana jest prośba do „Wodza niebieskich zastępów”, by wspierał wiernych w demaskowaniu zła i chronił przed „niegodziwością” szatana i jego „zasadzkami”.

Modlitwa ta ma walor i moc egzorcyzmu. Odmawiający ją, wzmocnieni sakramentem Eucharystii oraz Słowem Ewangelii, otrzymują skuteczny oręż walki ze złym duchem.

Jezus demaskuje zło

Wszelkie czynności przeciwstawiania się szatanowi – wszystkie egzorcyzmy – mają swoją rację i źródło w Jezusie Chrystusie, Pierwszym Egzorcyście. Jego narodzenie, życie, męka, śmierć i zmartwychwstanie były proklamacją zwycięstwa dobra nad złem. Oznaczało to demaskowanie szatana, który jest głównym sprawcą grzechu – jego „natchnieniem” i „motywacją”. Syn Boży, wchodząc w świat kultury człowieka, w dzieje ludów i narodów, w historię życia każdej osoby ludzkiej, wskazał i przekonał do triumfu dobra nad złem, prawdy nad fałszem, piękna nad brzydotą.

Osobowy Zły, będący źródłem zła, nie ma i nie będzie miał ostatniego słowa w dziejach ludzkości. Ostatnie słowo należeć będzie do „Słowa, które było na początku” (J , 1). Ukrzyżowany Zbawiciel „Słowem” swojej męki i śmierci pokonał tego, przez którego „słowo kłamstwa”, śmierć, „weszła” na świat. Zmartwychwstały Pan na nowo stworzył człowieka. Odkupił go z każdego zła, które odtąd pozostanie zawsze „na przegranej pozycji”. Ewangelista Mateusz (Mt 12, 28) przytoczył słowa Jezusa Chrystusa, który mocą Ducha Bożego udaremniał działania szatana – „wyrzucał złe duchy”. Wszystkie egzorcyzmy dokonywane przez Pana Jezusa były cudami, czyli znakami Bożej mocy i panowania nad światem, ludźmi, materią, przedmiotami, nad rzeczami widzialnymi i niewidzialnymi, demonami. Czynności demaskujące zło i je udaremniające potwierdzały nadejście Królestwa Bożego, w którym nie ma miejsca dla grzechu i jego głównego sprawcy – szatana. Ewangelista Marek (Mk 16, 17) wskazał na Jezusa Chrystusa, który założonemu przez siebie Kościołowi zlecił posługiwanie się egzorcyzmami. One są niepodważalnym dowodem posiadania czyli wrogie potęgi ciemności (Mt 16, 18), nie pokonają Kościoła. Ewangelista Jan przytoczył słowa Jezusa, który nazwał szatana „władcą tego świata” (J 12, 31; por Łk 4, 6). Świat nie został stworzony przez Boga Stwórcę jako zły. „Na początku” był dobrym. Został jednakże zdeformowany przez a-Logiczne (uderzające w Logos – w Jezusa) działania szatana. Jezus Chrystus na zawsze odebrał jemu prerogatywy władcze, które sobie uzurpował. Władza szatana była w gruncie rzeczy fikcją. Syn Boży cudami swoimi potwierdził panowanie Boga nad światem.

Pan Jezus założył Kościół, który jest jego Mistycznym Ciałem. Szatan „upodobał sobie” atakowanie Kościoła. Jest on jego „ulubionym” obiektem prześladowania. Pragnieniem Złego jest ugodzenie w Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli w każdego, który Ciało to stanowi. Egzorcyzmy mają na celu przeszkodzenie, udaremnienie i odparcie tego ataku. Najskuteczniejszym sposobem obrony Kościoła – Ciała Chrystusowego – jest przyjmowanie przez jego wiernych Eucharystii – Ciała Chrystusa, adorowanie Chrystusa Eucharystycznego i uwielbianie Go.

Ostatnio zmieniany niedziela, 10 wrzesień 2017 20:13
Prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz

teolog, religioznawca, wykładowca UKSW, konsultor Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • doktor teologii, autorka książek i artykułów, badaczka losów Justyny Szafryńskiej – jednej z wizjonerek objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

 • historyk sztuki, publicysta,
  interesuje się stykiem
  obszarów teologii, historii
  i kultury

 • doktor socjologii w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych KUL, filolog angielski

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem