sobota, 01 lipiec 2017 16:59

Liturgia. Źródło i szczyt życia chrześcijańskiego

Napisał

Sobór Watykański II, który obradował w latach 1962–1965, w pierwszym dokumencie, jaki został przez niego opracowany, to jest w konstytucji o świętej liturgii pt. „Sacrosanctum Concilium” (z 4 XII 1963 r.), stwierdził: Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc (nr 10). Nieco dalej dodał, że liturgia jest pierwszym i niezastąpionym źródłem, z którego wierni czerpią ducha prawdziwie chrześcijańskiego (nr 14).

Czym zatem jest liturgia i co to znaczy, że jest ona źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, a tym samym życia duchowego?

Kult publiczny Chrystusa

Pochodzące z języka greckiego słowo „liturgia”, a w pierwotnej wersji leiturgia, łączy dwa pojęcia – laos (lud, zbiorowość ludzka) oraz ergon (działanie, czyn). W greckiej starożytności słowo „liturgia” oznaczało działania polityczne i społeczne, które nie miały nic wspólnego z kultem religijnym. Dopiero w późniejszych wiekach zaczęto je stosować do czci oddawanej bogom. W takim znaczeniu termin ten występował w greckim przekładzie Pisma Świętego, zwanego Septuagintą, w którym pojawia się ok. 170 razy. W Nowym Testamencie „liturgia” ma wiele znaczeń. Najczęściej chodzi o modlitwę i jakąś formę służby Bożej. Za „Katechizmem Kościoła Katolickiego” można powiedzieć, iż w tradycji chrześcijańskiej pojęcie to oznacza, że Lud Boży uczestniczy w „dziele Bożym”. Przez liturgię Chrystus, nasz Odkupiciel i Arcykapłan, kontynuuje w swoim Kościele, z Kościołem i przez Kościół dzieło naszego odkupienia (nr 1069).

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem