sobota, 01 lipiec 2017 16:59

Liturgia. Źródło i szczyt życia chrześcijańskiego

Napisał

Sobór Watykański II, który obradował w latach 1962–1965, w pierwszym dokumencie, jaki został przez niego opracowany, to jest w konstytucji o świętej liturgii pt. „Sacrosanctum Concilium” (z 4 XII 1963 r.), stwierdził: Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc (nr 10). Nieco dalej dodał, że liturgia jest pierwszym i niezastąpionym źródłem, z którego wierni czerpią ducha prawdziwie chrześcijańskiego (nr 14).

Czym zatem jest liturgia i co to znaczy, że jest ona źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, a tym samym życia duchowego?

Kult publiczny Chrystusa

Pochodzące z języka greckiego słowo „liturgia”, a w pierwotnej wersji leiturgia, łączy dwa pojęcia – laos (lud, zbiorowość ludzka) oraz ergon (działanie, czyn). W greckiej starożytności słowo „liturgia” oznaczało działania polityczne i społeczne, które nie miały nic wspólnego z kultem religijnym. Dopiero w późniejszych wiekach zaczęto je stosować do czci oddawanej bogom. W takim znaczeniu termin ten występował w greckim przekładzie Pisma Świętego, zwanego Septuagintą, w którym pojawia się ok. 170 razy. W Nowym Testamencie „liturgia” ma wiele znaczeń. Najczęściej chodzi o modlitwę i jakąś formę służby Bożej. Za „Katechizmem Kościoła Katolickiego” można powiedzieć, iż w tradycji chrześcijańskiej pojęcie to oznacza, że Lud Boży uczestniczy w „dziele Bożym”. Przez liturgię Chrystus, nasz Odkupiciel i Arcykapłan, kontynuuje w swoim Kościele, z Kościołem i przez Kościół dzieło naszego odkupienia (nr 1069).

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions