sobota, 01 lipiec 2017 16:56

Ośli upór

Napisał

Rola zwierząt w opowieściach biblijnych często ma za zadanie wskazanie ludzkiego zadufania i ślepoty. Rozum ludzki jest zbyt słaby, aby pojąć otaczającą nas rzeczywistość.

Nasze ograniczone umiejętności nakazują szacunek wobec otaczających nas sił. W szczególności, gdy mamy do czynienia z potęgą Boga. Czy umiemy ukorzyć się na czas, zanim staniemy wobec Bożej potęgi?

Krajobraz dwóch potęg

Obraz Józefa Antona Kocha otrzymał tytuł „Krajobraz z Balaamem” i jest to – w swej zwięzłości – świetny tytuł. Na pierwszym planie ukazana jest scena, w której oślica Balaama, nie zważając na razy zadawane przez swego pana, przyklęka przed świetlistą postacią anioła. Jest on w gruncie rzeczy pretekstem do stworzenia przepięknego górskiego krajobrazu rozświetlonego delikatnym światłem poranka.

Na drugim planie, w centrum malowidła, artysta umieścił grupę kapłanów bożka Baala składających ofiarę całopalną. Te dwie grupy w swojej ekspresji kontrastują ze spokojem rozległych górskich przestrzeni. Ukazana jest opowieść o proroku Baalamie, który ulegając bożemu aniołowi, pobłogosławił lud Izraela, zamiast go przekląć. Staje się zatem cały obraz przepięknym wyobrażeniem kontrastu dwóch potęg: siły fałszywego bóstwa oraz – symbolizowanej przez bożego posłańca – potęgi Jahwe.

Nie należy mieć złudzeń, to nie treści religijne są głównym tematem obrazu. Są one jedynie pretekstem. Głównym tematem, bohaterem obrazu jest bowiem krajobraz. Być może cały obraz powstał w celu okazania wspaniałych i subtelnych gier światła.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 33 pozycje


Powered by JS Network Solutions