czwartek, 02 maj 2013 13:06

Katastrofa „boeinga 747”

Napisał

Argument mający dowodzić nieistnienia Boga obraca się przeciw jego pomysłodawcy… Nie tylko materialistyczny sposób myślenia, ale wręcz „opętanie” scjentyzmem wskazuje na intelektualne zasklepienie się autora „Boga urojonego” w zaklętym świecie biologicznego ewolucjonizmu.

 

Jeśli Richard Dawkins twierdzi, że choć teoria doboru naturalnego odnosi się wyłącznie do świata biologii, to wyznacza intelektualne standardy o dużo szerszym zastosowaniu („Bóg urojony”, Warszawa 2012, s. 11), czytelnik łatwo zobaczy, że odpowiednio zmutowaną darwinowską koncepcją będzie on chciał tłumaczyć prawie wszystko, nie wyłączając moralności i religijności. Ideologiczny projekt, obejmujący całą niemal rzeczywistość, zostaje wzniesiony w oparciu o kilka zaledwie filarów, spośród których najważniejszym dla tego biologa jest właśnie teoria ewolucji.

 

Powszechnym doświadczeniem ludzkości jest wyzwolenie, ku któremu prowadzi poznana prawda, również naukowa. W przypadku konfrontacji z poglądami Dawkinsa człowiek ma wrażenie, że został osaczony – zaproponowany model opisu świata można zmieniać w dowolny sposób, tak by obejmował nawet niebezpieczne dla niego fakty. Na przykład jeśli dobór naturalny preferuje takie, a nie inne geny „samolubne”, a historia dowodzi, że ludzie wykazują jednak zachowania altruistyczne – to pewnie jest tak dlatego, że nierzadko dobroczynne zachowanie (np. rodziców względem dzieci) zapewnić może genom przetrwanie. Dobór naturalny staje się panem wszystkiego, a człowiek pozostaje bez wolnej woli i jakiekolwiek moralne zachowania by prezentował, i tak zostaną one zinterpretowane jako produkty uboczne ewolucji, atawizmy z dawnych czasów, wspaniałe, błogosławione darwinowskie pomyłki (tamże, s. 302).

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:05
Sławomir Zatwardnicki

publicysta, autor książek o tematyce religijnej, redaktor naczelny serwisu rodzinnego portalu Opoka.pl

Najnowsze od Sławomir Zatwardnicki

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • sekretarz prowincjalny sercanów białych, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy klasztorze Chrystusa Króla w Polanicy-Zdroju

  • Wykładowca biblistyki na Wydziale Teologicznym UAM.

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions