czwartek, 01 czerwiec 2017 20:48

Zawierzenie

Napisał

Zawierzenie to akt katolickiej pobożności, który jest wyrazem wiary w działanie Bożej Opatrzności. Opiera się na nadprzyrodzonej nadziei i ożywiany jest miłością. Polega na całkowitym podporządkowaniu siebie i swojego życia Bogu, jednak często dokonywany jest przez pośrednictwo Matki Bożej, świętych i aniołów.

Postawa zawierzenia znajduje wyraz w konkretnym akcie, zwanym aktem oddania. Zakłada on dar z samego siebie i swego życia dla Boga. Najczęściej mówi się o akcie oddania się Matce Bożej. Praktyka ta sięga starożytności. Wskazuje na to m.in. jedna z najstarszych antyfon maryjnych „Sub Tuum praesidium” („Pod Twoją obronę”), odmawiana do dziś, stanowiąca formę takiego aktu oddania.

Niewolnictwo maryjne

Od średniowiecza ofiarowywanie siebie Maryi stało się popularnym aktem pobożności. Podejmowało go i polecało wielu świętych oraz wybitnych teologów. Wśród nich za najgorliwszego uważa się św. Ludwika Marię Grignion de Montfort († 1716), który w słynnym „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” przyznaje, że głoszona przez niego praktyka nie jest nowa. Wśród swoich poprzedników św. Ludwik wymienia m.in. św. Odylona († 1049), opata z Cluny, który jako pierwszy wprowadził we Francji oddanie się Matce Bożej, św. Szymona de Rojas († 1624), kaznodzieję króla Filipa III, upowszechniającego oddanie Matce Bożej w Hiszpanii i w Niemczech, a także kard. Pierre’a de Bérulle’a († 1629), założyciela francuskiej szkoły duchowości i seminarium św. Sulpicjusza.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions