poniedziałek, 01 maj 2017 12:26

Lęk przed przyszłością a objawienia fatimskie

Napisał

Objawienia maryjne w Fatimie po 100 latach wciąż mają doniosłe znaczenie dla ożywienia religijnego w świecie, zwłaszcza w Europie, o której św. Jan Paweł II napisał, że cierpi na chorobę horyzontalizmu.

Święty Jan Paweł II od początku swego pontyfikatu dostrzegał zjawisko horyzontalizmu. Często o nim mówił, choć rzadko używał tej nazwy. Najszerzej zjawisko to opisał w adhortacji „Ecclesia in Europa” (z 28 VI 2003 r.; por. nr 34). Horyzontalizm tak głęboko wnika w różne obszary życia jednostek i całych społeczności, że można mówić o wypaczonej duchowości. Cechuje ją nade wszystko utrata nadziei, lęk i rozpacz. Są one destrukcyjne dla człowieka oraz nie do pogodzenia z wiarą chrześcijańską.

Brak nadziei

Według papieża horyzontalizm to światopogląd, u którego podstaw tkwi odrzucenie duchowego wymiaru ludzkiej natury, a więc sprowadzenie całej egzystencji człowieka do wymiaru doczesnego (jest to redukcjonizm antropologiczny). Granicę zainteresowań współczesnego Europejczyka wyznacza symboliczny horyzont. Horyzontalizm jest więc ograniczeniem, a nawet zanegowaniem właściwego ludzkiej naturze otwarcia na nadprzyrodzoność. Z tego rodzi się poczucie zagubienia. Dlatego – jak zauważa św. Jan Paweł II – tylu ludzi sprawia wrażenie, że są zdezorientowani, niepewni, pozbawieni nadziei (EiE, nr 7).

Ten brak nadziei stanowi główny przejaw choroby horyzontalizmu. Prowadzi ona m.in. do utraty pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego. Widać to choćby w sprzecznym z historyczną prawdą przemilczaniu doniosłego wkładu chrześcijaństwa w kulturę europejską. Potwierdzeniem tego jest coraz częstsze w krajach zachodnich traktowanie zabytków i pomników kultury chrześcijańskiej jako jedynie materialnych reliktów przeszłości, którym nadaje się nowe przeznaczenie odpowiednio do potrzeb.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions