sobota, 04 marzec 2017 01:13

Psychologia wybaczenia

Napisane przez

Ludzie potrafią latami tkwić w zgorzknieniu. Nie potrafią przebaczyć innym, lecz także sobie. Według nich wybaczenie to oznaka słabości. Poza tym sprawca przemocy nie został ukarany albo został ukarany niewystarczająco. Może nawet nie przyznał się do przemocy i nadal żyje w przekonaniu, że wszystko jest w porządku.

Skrzywdzony człowiek może uważać, że wybaczenie jest ostatecznym poddaniem się, przypieczętowaniem doświadczonego zła: On mnie skrzywdził, a ja jeszcze mu wybaczam…

Czym wybaczanie nie jest?

Takie myślenie jest największą pułapką, w jaką możemy wpaść. Przebaczenie nie oznacza ignorowania niesprawiedliwości ani pozwalania, by ktoś cię źle traktował. Pamiętaj, to nie jest reakcja mięczaka. Uczynienie tego kroku wymaga odwagi i wysiłku. Pozbycie się swoich uraz wymaga wielkiej siły moralnej – stwierdza Charlotte van Oyen Witvliet, profesor psychologii w Hope College, która zajmuje się psychologicznymi efektami wybaczania.

Innym powodem trwania w cierpieniu czy wręcz nienawiści jest przekonanie, że choć przebaczanie to wyraz miłosierdzia wobec sprawcy, pokazuje ono brak miłości wobec ofiary.

Na tak formułowane stanowisko odpowiedzią może być świadomość tego, że przebaczyć można tylko w swoim imieniu i tylko krzywdę, której osobiście doznałem. Jeśli np. przez czyjeś złośliwe pomówienia straciłem – wraz z kilkoma innymi osobami – pracę, oszczercy mogę wybaczyć tylko swoją krzywdę.

Barierą uniemożliwiającą wybaczenie jest też przekonanie, że krzywdę należy pomścić. Jednak to tylko nakręca błędne koło zła. Tu przytoczę wypowiedź, jaka kiedyś pojawiła się w Internecie: Jeśli upieram się przy zemście wobec osoby, która wyrządziła mi krzywdę, tak naprawdę krzyczę: „Chcę, by na świecie było więcej zła i nienawiści!”.

Warto jeszcze podkreślić, że wybaczenie nie oznacza zgody na to, by ktoś nadal nas krzywdził. Owszem, niekiedy dla bezpieczeństwa konieczne będzie odizolowanie od krzywdziciela, który nie chce zmienić swojego postępowania.

Wybaczanie i amnezja

Część ludzi ma nierealistyczne oczekiwania co do efektów wybaczenia. Trzeba jasno powiedzieć, że wybaczenie to nie amnezja – nie polega na zapomnieniu o złych doświadczeniach lub udawaniu, że nie były one złe. Choć skrzywdzona osoba może się zmienić, może wybaczyć, nie oznacza to jednak, że automatycznie zmieni się krzywdziciel. Mimo to warto nauczyć się wybaczać.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 16:16

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions