sobota, 04 marzec 2017 01:05

Przebaczenie

Napisał

Przebaczenie jest szczególnym przejawem wszechmocy i miłosierdzia, jakie Bóg okazuje grzesznikowi (por. „Katechizm Kościoła Katolickiego”, nr 1990). Pan odwraca się od grzechu człowieka i obdarowuje go swoją miłością pomimo niewierności. W ten sposób utwierdza go w swojej przyjaźni (por. KKK, nr 277). Natomiast chrześcijanin zobowiązany jest do nieustannego przebaczania bliźnim (por. Mt 18, 22).

Według Pisma Świętego człowiek jest grzesznikiem. Nieustannie narusza porządek sprawiedliwości ustalony przez Stwórcę, pozostaje wobec Niego dłużnikiem. Bóg zaś, nawet jeśli surowo napomina i karci, wciąż przebacza.

Grzech stanowi przyczynę śmierci doczesnej i wiecznej. Bogu jednak nie zależy na śmierci występnego, lecz na tym, by się nawrócił i żył (por. Ez 18, 23; 33, 11). Cała Biblia jest zapisem dramatycznej historii zbawienia, na którą z jednej strony składają się niezliczone niewierności poszczególnych ludzi i całego narodu wybranego, z drugiej zaś – nieustanne Boże przebaczanie. To darowanie grzechów i niewierności jest darmowe. Grzesznik bowiem nie jest w stanie odpłacić się Bogu za obrazę Jego Majestatu i lekceważenie, jakie Mu okazuje swoim nieposłuszeństwem.

Po ludzku nie można zrozumieć

Autorzy biblijni zdumiewają się hojnością Boga w przebaczaniu i okazywaniu miłosierdzia. Jego postawa wobec grzesznika nie mieści się w kategoriach ludzkiej logiki. Po ludzku nie można zrozumieć, dlaczego Bóg przebacza zawsze i bezwarunkowo, o ile grzesznik okazuje skruchę oraz prosi o przebaczenie. Jedynym uzasadnieniem dla takiej postawy jest to, że Bóg jest miłością (por. 1 J 4, 8. 16).

Jezus Chrystus nie tylko objawia Boga jako Miłosiernego Ojca, bo jest Obliczem Ojca – jak określił Go papież Franciszek w bulli „Misericordiae vultus” (z 11 IV 2015) – ale mając władzę odpuszczania grzechów (por. Mk 2, 10), przebacza i odpuszcza je (por. Mk 2, 5; Łk 7, 48; KKK, nr 1441) oraz uczy przebaczenia. Wydaje się znajdować radość w przebaczaniu grzesznikom. Przykładem tego jest m.in. scena uzdrowienia paralityka, do którego Jezus mówi: Synu, odpuszczają ci się twoje grzechy (Mk 2, 5), lub kobiety przyłapanej na cudzołóstwie, którą uwalnia od oskarżycieli czekających, aby ją ukamienować (por. J 8, 3-11).

„Katechizm Kościoła Katolickiego” zauważa: W czasie swojego życia publicznego Jezus nie tylko przebaczał grzechy, lecz także ukazał skutek tego przebaczenia: włączał ponownie grzeszników, którym odpuścił grzechy, do wspólnoty ludu Bożego, od której oddalili się przez grzech, a nawet zostali z niej wykluczeni. Wyraźnym tego znakiem jest fakt, że Jezus zaprasza do swego stołu grzeszników, a nawet sam zasiada przy ich stole. Ten gest w zdumiewający sposób wyraża przebaczenie Boże, a równocześnie powrót na łono ludu Bożego (nr 1443).

Swoje przebaczenie Jezus okazuje w sposób szczególny podczas męki. Umierając na krzyżu modli się do Ojca o odpuszczenie win dla swoich oprawców: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią (Łk 23, 34), jak również okazuje łaskę jednemu z łotrów, powieszonych wraz z Nim (por. Łk 23, 43).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 16:21
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • architekt, w latach 1989–2013 był masonem w Międzynarodowym Mieszanym Zakonie Wolnomularskim „Le Droit Humain”

  • historyk sztuki, publicysta,
    interesuje się stykiem
    obszarów teologii, historii
    i kultury

  • (diec. Aquila, Włochy) demonolog, egzorcysta i wykładowca Lateranum

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions