sobota, 04 marzec 2017 00:47

Przebaczenie Bogu?

Napisał

Jako argument za koniecznością praktyki przebaczania Bogu jak refren padają słowa: Ludzie tego potrzebują.

Czy można zmienić modlitwę Ojcze nasz? Na przykład tak: Matko nasza, któraś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje…

Bóg i płeć

Kilka lat temu taką propozycję nowej wersji Modlitwy Pańskiej zgłosiła grupa kobiet z Kościoła anglikańskiego. Motywacja? Feministycznie nastawione anglikanki podzieliły się swoimi odczuciami: nazywanie Boga Ojcem sprawia wrażenie, że Bóg jest mężczyzną. A wtedy wygląda na to, że mężczyzna jest bardziej podobny do Boga niż kobieta. Aby więc uwzględnić wrażliwość kobiet, należy zacząć odmawiać modlitwę tak, aby Bóg Ojciec nosił od tej pory imię Bóg Matka. Przecież tyle jest kobiet, które potrzebują odrzucenia słów Ojcze nasz, tyle jest osób, które lepiej się czują, jeśli zamiast tego będą nazywać Boga Matką. Stąd właśnie wziął się pomysł na wersję Matko nasza. W ten sposób pokrętna logika człowieka poprawia samego Boga, który chciał, abyśmy modlili się tak, jak nas nauczył Jezus Chrystus.

Dziwna logika tych zmian na pierwszym miejscu stawia psychologię: odczucia, wrażliwość, wrażenia. Na drugim miejscu znajduje się poprawność polityczna: przeformułujmy modlitwy tak, aby obejmowały wszystkich i były nowoczesne. Dopiero na miejscu trzecim, wyraźnie podporządkowanym, stoi autorytet objawienia Bożego i Pisma Świętego. Istnieje pewna biblijna nazwa dla takiej praktyki: kult własnego pomysłu (Kol 2, 23) w przeciwieństwie do kultu w Duchu i prawdzie (J 4, 23) z ustanowienia Bożego.

Miara biblijnej prawdy

Zagadnienie modlitwy przebaczania Bogu jest podobne do powyższego. Szczególną uwagę zwrócić należy na następujące słowa: przebaczenie Bogu. Nie, to nie modlitwa o przebaczenie nam przez Boga. To modlitwa, w której my wybaczamy Bogu. Gdzie można spotkać się z taką ideą?

Jeden z ruchów kościelnych podaje na konferencji informację, kiedy zaczyna się uzdrowienie: przebaczenie sobie, Bogu – wtedy zaczyna się proces zdrowienia. Warto zwrócić uwagę, że zapowiedziano akt modlitewnego przebaczenia Bogu – skrzywdzony człowiek przebacza Bogu, którego postrzega jako winowajcę rozmaitych życiowych nieszczęść. Okazuje się następnie, że według materiałów formacyjnych jest to nawet niezbędne. Wśród 6 warunków uzdrowienia pojawia się i taki: przebaczyć Bogu, sobie i ludziom; koniecznie muszę przebaczyć.

Co najdziwniejsze, osoba głosząca tę konferencję wie, że przebaczanie Bogu jest odejściem od nauki Nowego Testamentu. Niezgodność z Biblią powoduje oczywiście niezgodność z liturgią, z nauką Ojców Kościoła, z wielkimi mistykami i nauczycielami katolickiej modlitwy. Stąd zaraz potem w formacyjnej konferencji padają słowa: Przebaczenie Panu Bogu: to trochę śmiesznie brzmi, bo cóż możemy przebaczyć Panu Bogu?

Ale po tej asekuracji nagle zauważamy, że niezgodność z Biblią przestała być już argumentem. Nie jest to ważne. Jako argument za koniecznością praktyki przebaczania Bogu jak refren powtarzają się słowa: Ludzie tego potrzebują.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 16:31
Bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski

profesor nauk teologicznych, egzaminator prosynodalny, rekolekcjonista

Najnowsze od Bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • filozof, wydawca, publicysta, autor ponad 50 książek. Zajmuje się zagrożeniami dla człowieka, wiary, Kościoła i Polski. Prowadzi też Akademię Dobrych Manier

  • Dyrektor Gdańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych

  • psycholog, psychoterapeuta, superwizor, prowadzi warsztaty i terapię dla osób świeckich, duchownych i konsekrowanych

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem