sobota, 04 marzec 2017 00:22

Przebaczenie i pojednanie

Napisane przez Ks. dr Marek Dziewiecki

Każdy z nas czasami krzywdzi tych, których najbardziej kocha. Szczególnie bolą krzywdy wyrządzone żonie, mężowi, dzieciom, rodzeństwu, rodzicom. To właśnie dlatego łatwiej wybaczyć i pojednać się z obcą osobą niż z kimś, z kim łączą nas silne więzi emocjonalne.

Pojednania z drugim człowiekiem potrzebujemy w 2 przypadkach: wtedy, gdy to my kogoś skrzywdziliśmy oraz wtedy, gdy sami zostaliśmy przez kogoś skrzywdzeni.

Co mam uczynić w pierwszej sytuacji, czyli wtedy, gdy to ja jestem winowajcą? W takim przypadku nie wolno mi iść do skrzywdzonej przeze mnie osoby i żądać czy choćby prosić, aby mi przebaczyła i by nie wracała do przeszłości. Taka postawa byłaby z mojej strony przejawem arogancji oraz wyrazem lekceważenia zła, które wyrządziłem. Jeśli kogoś skrzywdziłem, powinienem wymagać czegoś od samego siebie, a nie żądać przebaczenia od bliźniego, którego skrzywdziłem.

Pojednanie z tymi, których krzywdziłem

Jeśli chcę, by skrzywdzony człowiek przebaczył mi zło, które mu wyrządziłem, i bym miał szansę na pojednanie, powinienem pójść do niego z miłości. Argumentem nie jest np. to, że teraz ściga mnie policja. Mam pójść do tego człowieka nie po to, by go o coś prosić, lecz po to, by z bólem opisać zło, którego się dopuściłem, by szczerze za nie przeprosić i by zacząć za nie wynagradzać w sposób konkretny i wielkoduszny. Jeśli pożyczyłem pieniądze, to oddaję. Jeśli okłamywałem, mówię, jaka jest prawda. Jeśli stosowałem przemoc, teraz okazuję miłość i życzliwość. Jeśli zdradzałem, to teraz jestem wierny. Jeśli przysporzyłem cierpienia, odtąd wnoszę w życie tej drugiej osoby radość i nadzieję. Muszę najpierw spełnić warunki, by skrzywdzony przeze mnie człowiek był skłonny mi przebaczyć.

Konieczne jest, bym uznał moje winy, które zaciągnąłem wobec bliźniego, i bym szczerze za nie przeprosił. Nie mniej konieczne jest, bym opisał kategorie krzywd, jakie wyrządziłem bliźniemu. Dopiero wtedy dla skrzywdzonego przeze mnie człowieka stanie się jasne, że wreszcie do mojego sumienia dotarła świadomość zła, jakiego się dopuściłem.

Tutaj grożą 2 skrajności. Pierwsza to ucieczka w ogólniki, np.: Przepraszam za to, że między nami różnie bywało. Tego typu ogólnikowe stwierdzenie to ucieczka od prawdy o moich winach. Równie groźna jest druga skrajność, czyli szczegółowe opisywanie krzywd, jakich się dopuściłem. Jeśli mąż stosował przemoc wobec żony czy ją zdradzał, a teraz się radykalnie zmienił, to wręcz nie powinien opisywać sposobów, jakimi dawniej dręczył żonę czy szczegółów związanych z jego małżeńskimi zdradami. Raniłoby to osobę, którą pragniemy przeprosić. Chodzi tu zatem o wyliczenie kategorii wyrządzonych krzywd, ale bez wchodzenia w szczegóły. To wystarczy, by krzywdzona przeze mnie osoba widziała, że się zmieniłem i że zrobiłem uczciwy rachunek sumienia.

Ostatnio zmieniany środa, 27 grudzień 2017 14:16

Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  • profesor psychologii, autorka książki „Seeing Myself. The New Science of Out-of-Body Experiences”, Londyn 2017 („Widząc siebie. Doświadczenia pozacielesne jako nowa dziedzina nauki”)

  • Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem