czwartek, 02 luty 2017 22:29

Walka Duchowa cz. 2

Napisał

Po etapie oczyszczenia następuje drugi etap życia duchowego, czyli oświecenie. Jest to czas, w którym Bóg zaczyna wysyłać do naszego życia potężną wiązkę prawdy. W tym okresie Pan upraszcza wiele rzeczy.

W miejsca, w których grzech komplikował życie i modlitwę – gdy człowiek zmysłowy myślał, że musi wkładać w nią dużo wysiłku, że musi znać jakieś jej techniki oraz szukać na niej wrażeń – Bóg wprowadza swój porządek.

Taktyka szczurołapa

Gdy człowiek pozwala, by Bóg go oczyszczał, nagle odkrywa, że Pan prowadzi go w prosty sposób i zaprasza go do prostoty. Chrześcijanin odkrywa też, że na modlitwie nie chodzi o to, aby dawać, ale by brać i chłonąć to, co daje Bóg. Na tym etapie rozwoju duchowego człowiek wchodzi w stan modlitw biernych – siada, słucha i patrzy. Zachwyca się, bo otwierają mu się oczy i zaczyna coraz więcej rozumieć. W płaszczyźnie emocjonalnej niewiele się dzieje na takiej modlitwie. Ale następują ogromne przeskoki jakościowe w funkcjonowaniu, postrzeganiu, myśleniu, ocenianiu. Człowiek zaczyna być ugruntowywany w Bożej prawdzie.

Na etapie oświecenia zmienia się styl walki duchowej. Diabeł nie kusi już wyrazistymi grzechami, ponieważ Bóg, oświecając swą prawdą, przekonał nasze serce, że grzech jest zły. Dlatego diabeł zmienia taktykę kuszenia. Ubiera się wówczas w owczą skórę i pokazuje się w piękny sposób. Jawi się jako przyjaciel, a na tzw. podpuchę rzuca wiele dobra. Taktyka diabła wygląda mniej więcej tak, jak taktyka szczurołapów. Na pierwszym etapie swojej pracy szczurołap musi zaprzyjaźnić się ze szczurami, bo początkowo, gdy się pojawiał, uciekały. Więc zaczyna je karmić, dawać przysmaki niczym przyjaciel. Jednak w momencie gdy szczurów jest dużo i zaczynają czuć się przy nim bezpieczne, dokłada do jedzenia truciznę. Gryzonie nie podejrzewają, że ich przyjaciel może je otruć, że kłamie. Zjadają zatruty pokarm i zdychają.

Tak właśnie wygląda działanie złego ducha na etapie oświecenia. Najpierw próbuje się on zaprzyjaźnić z człowiekiem. Robi to niezwykle delikatnie, ostrożnie, ubiera przyjacielskie maski. Wówczas ważne jest także to, aby unikać pozorów zła, ponieważ nawet one będą zdradzać złego ducha. Na etapie oświecenia obowiązują też inne zasady rozeznawania duchów. Diabeł jest bardziej zakamuflowany, przebiegły. Trzeba uważać, by ten, z którym powoli się zaprzyjaźniasz, w pewnym momencie nie dosypał ci trucizny do jedzenia. Natenczas bardzo ważna jest również szczerość w kierownictwie duchowym. Swemu kierownikowi duchowemu opowiadamy o myślach i natchnieniach, jakie przychodzą, o delikatnych poruszeniach serca po to, by słuchając i badając, mógł on wyczuć ogon nieprzyjaciela. Jeśli brak nam takiej wiedzy, a bazujemy na obeznaniu jedynie z pierwszego etapu, możemy się zagubić. W walce duchowej stale potrzeba wiedzy, reguł rozeznawania duchów oraz dobrego kierownika.

Ten etap, jeśli uznajemy Bożą prawdę, zachwycamy się nią i pokornie ją przyjmujemy, prowadzi nas do zjednoczenia z Bogiem, czyli do momentu, o którym pisze św. Paweł: Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus (Ga 2, 20). Etap oświecenia prowadzi do takiej wolności, jaką miała św. Faustyna. Pewnego razu została ona zaatakowana przez demony, które jej powiedziały, że jest potępiona i że Bóg wydał im ją. Wówczas Faustyna odrzekła, że może pójść nawet do piekła, jeśli życzy sobie tego Bóg. Gdy złe duchy to usłyszały, natychmiast uciekły.

Bóg prowadzi nas w ten sposób, by całe życie – w każdym szczególe – zostało Mu poddane. To jest cel życia i finał wszelkich walk duchowych. W chrześcijańskim życiu nie chodzi bowiem o to, aby szukać siebie, lecz o to, by Bóg w nas mieszkał – by On w nas mówił, myślał, słyszał, uwielbiał. Trzeba się umniejszyć, aby Bóg został wywyższony.

Większą możliwość wygrywania walk duchowych daje właściwa formacja. Wpływa ona na wzrost duchowy, sens bycia w Kościele, modlitwy, nabożeństwa, uczestniczenie w Eucharystii. Gdy w życiu kapłańskim i zakonnym nie zgodzimy się na to, by Bóg prowadził nas przez trzy etapy życia duchowego, to w pewnym momencie diabeł zacznie kusić karierą i zaszczytami. Dlatego etapy życia duchowego należy poddawać ocenie, by w ten sposób wygrywać walki duchowe.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 16:56
Ks. Krzystof Kralka SAC

dyrektor Pallotyńskiej Szkoły
Nowej Ewangelizacji
i moderator generalny wspólnoty
„Przyjaciele Oblubieńca”


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    historyk idei, socjolog, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.

  • kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

  • przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (A.I.E.)

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem